مهندسی معکوس روی بهترین محتوای رقبا

مهندسی معکوس روی محتوای رقبا

تولید محتوا در اینستاگرام هزینه مالی و زمانی بسیار زیادی دارد بنابراین باید بهترین موضوع را برای تولید محتوا انتخاب کنیم تا بیشترین بازدهی را داشته باشیم. اما چگونه می توان با صرف هزینه کم، بهترین موضوعات را برای تولید محتوا در اینستاگرام پیدا کرد؟
من مغزمتفکر هستم، همراه من باشید...

فهرست مطالب

فهرست مطالب

اولین باری که با واژه مهندسی معکوس رو به رو شدم در ارتباط با بردهای الکترونیکی بود. برخی از این بردها در کشورهای خارجی تولید شده بودند و اطلاعات لازم برای تولید مجدد آنها در دسترس نبود. این موضوع را به تحریم ها و عدم امکان واردات آنها اضافه کنید. ما باید خودمان بردهای مشابه را تولید می کردیم. بنابراین با استفاده از مهندسی معکوس، قطعات استفاده شده در برد و ارتباطات مداری بین آنها را استخراج می کردیم و با استفاده از این اطلاعات، بردی طراحی می شد که همان کارایی را داشته باشد. حالا در اینستاگرام هم همین شرایط را داریم. قصد داریم برای صرفه جویی در زمان و افزایش بازدهی این کار را روی بهترین محتوای پیج های رقبا در اینستاگرام انجام دهیم.

همانطور که در قسمت های قبلی هم اشاره کردم برای موفقیت باید ترکیبی از محتوای باکیفیت در پیج خود قرار دهید. حالا احتمالا این سوال به ذهنتان خطور کرده که از کجا باید بدانم چه محتوایی برای من قدرت و اعتبار ایجاد می کند؟

انتخاب بهترین موضوع برای محتوا

برای پاسخ به این سوال 2 راه وجود دارد. راه اول این است که شما خود محتوای مختلفی را تولید و انتشار دهید و از بازخورد و استقبال مخاطبین تان فیدبک بگیرید و به تجربه، محتوای بهتر را تشخیص دهید. در روش دوم می توانید به سادگی اجازه دهید رقبایتان این کار را به جای شما انجام دهند. امیدوارم متوجه شده باشید که کدام روش ساده تر است.

واضح است زمانی که می خواهید محتوایی را پست کنید، آن محتوا باید بهتر یا دست کم هم سطح بهترین محتوای موجود در پیج های دیگر باشد. در غیر این صورت کسی از آن استقبال نخواهد کرد و به برندتان اعتماد نمی کنند. مخاطبان به دنبال محتوای بهتر در پیج های دیگر می گردند و آنها را فالو می کنند و نمی توانید انتظار دیگری از آنها داشته باشید.

واقعا هیچ انگیزه ای برای دنبال کردن شما ندارند. چرا باید این کار را بکنند؟ محتوای شما چندان ارزشمند نیست. تنها کافی است آنها را با سایر محتوایی که در اینستاگرام وجود دارد مقایسه کنند تا به این نتیجه برسند که دنبال کردن شما فایده ای برایشان ندارد.

مشکل را متوجه شدید؟ باید محتوای باکیفیتی تولید کنید تا به برندتان اعتبار بیشتری بدهید. خوشبختانه این کار آسان تر از آنچه که شما فکر می کنید است. به راحتی روی بهترین محتوای رقبایتان مهندسی معکوس کنید و به موفقیت نزدیک شوید.

اما چگونه؟

چگونه بهترین محتوای رقبا را شناسایی کنیم؟

به نشانگرهایی که فعالیتِ فالورها را روی آن پست مشخص می کنند توجه کنید. تعداد لایکها ، کامنتها، اشتراک گذاریها و تگهایی که توسط مخاطبان انجام شده، میزان مشارکت و استقبال از آن محتوا را مشخص می کند. به هشتگ ها و کپشن هایی که استفاده می کنند توجه کنید. می توانید پیجهای دیگری را هم بررسی نمایید تا ببینید چه تعدادی محتوای مشابه را منتشر کرده اند و میزان مشارکت در آنها را هم تحلیل کنید. سپس محتوایی مشابه با آنچه که بیشترید بازخورد را داشته و افراد بیشتری نسبت به آن واکنش نشان داده اند تولید و منتشر کنید.چگونه بهترین موضوع برای تولید محتوا در اینستاگرام را پیدا کنیم؟

نمی گویم که باید تا ابد این کار را انجام دهید. بلکه شما را تشویق می کنم تا از این استراتژی به عنوان یک نقطه شروع استفاده نمایید تا سریعتر به موقعیت خیلی بهتر دست یابید. روی چیزی تمرکز کنید که جواب می دهد. زمانی که به موفق ترین محتوای رقبایتان نگاه می کنید، تم ها و موضوعات جذاب را به سادگی پیدا می کنید. آنها پیش از شما با مخاطبان تعامل داشته اند و دیگر نیازی نیست شما پول زیادی را به هدر بدهید تا این موضوعات و تم های نمایش را پیدا کنید.

اشتباه رایج مشاوران سوشال مدیا

این یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که مشاوران و بازاریابان سوشال مدیا مرتکب می شوند. آنها صرف نظر از موضوع فعالیتشان، فکر می کنند بهترین ایده ها را دارند. بنابراین بر اساس آن ایده ها محتوایی را تولید می کنند و انتظار دارند آن محتوای فوق العاده(!) به سمت اوج قله های موفقیت پرواز کند اما در کمال ناباوری شاهد سقوط آن هستند.

به تجربه می گویم از هر 100 محتوایی که به این شکل تولید و منتشر شده باشد، حدودا 10 مورد میزان مشارکت و فعالیت قابل قبولی از طرف کاربران دریافت می کند. این میزان بازدهی، زیادی گران است و زمان زیادی را می سوزاند.

پس می توانید مهندسی معکوس روی بهترین محتوای رقبایتان را به عنوان روش بهتر برای شروع انتخاب کنید. می توانید محتوایی را که به عنوان محتوای موفق از پیج رقبا انتخاب می کنید، بهبود دهید. می توانید اطلاعات خودتان را هم به آن اضافه نمایید یا چند پست را با هم ادغام کنید و یک ورژن بهتر ارائه نمایید.

انتخاب موضوع مناسب برای تولید محتوا

 

بعد از آن به مرور زمان که تعداد پستهایتان افزایش می یابد، از محتوایی که خودتان  هم منتشر کرده اید، ایده بگیرید و روی آنها هم مهندسی معکوس انجام دهید. سعی کنید محتوایی مشابه موفقترین محتوایی که تا به حال انتشار دادید، تولید نمایید. به آمارها توجه کنید. در پیج خودتان برای دسترسی و آنالیز آمارها آزادی عمل بیشتری دارید. چراکه اینستاگرام در پیج بیزنسی به سادگی تعداد اشتراک گذاریها، جذب فالور، بازدید ها و بسیاری موارد دیگر را در اختیارتان قرار می دهد.

این اطلاعات و آمارها به شما می گویند کدام یک از محتواهایتان بیشتر مورد استقبال واقع شده است. وقتی متوجه شدید تعدادی از محتوایتان بیشتر به اشتراک گذاشته شده است، روی آنها بیشتر تمرکز کنید و باز هم محتوایی مشابه آنها پست نمایید. این محتوا توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. به این ترتیب علاوه بر افزایش نرخ انگیجمت، تعداد نفرات بیشتری هم با شما آشنا خواهند شد. روی تم ها و کاورهای مشابه آنها تمرکز نمایید و اطلاعات مورد نظرتان را در این قالب ها و تم ها ارائه کنید.

کلید ماجرا این است که روی آنچه بهتر نتیجه می دهد تمرکز کنید و آن را توسعه و رشد دهید. درنقطه مقابل آنچه که نتیجه خوبی نمی دهد را رها کنید و دیگر وقت با ارزشتان را با پرداختن به آنها تلف نکنید.

حالا که می دانید منظور از مهندسی معکوس محتوا چیست، این روش را رها نکنید. این کار دقیقا چیزی است که به آن نیاز دارید. حتی می توانید از یک محتوای موفق در یک پلتفرم ایده بگیرید و در پلتفرم دیگر آن را امتحان کنید. تولید محتوا، زمان و هزینه زیادی برای شما در بر دارد. بنابراین باید بیشترین استفاده را از آنها بکنید. پس از تولید محتوا، آن را در فرمت های متفاوت قرار دهید و در پلتفرمهای مختلف منتشر نمایید و بازخورد هریک را آنالیز کنید.

مهندسی معکوس روی رفتار رقبا

در مهندسی معکوس به سایر رفتارهای رقبا هم توجه کنید. چه کاری انجام می دهند و چه کاری را انجام نمی دهند؟ زمان انتشار پست و استوری هایشان چه ساعتی است؟ چه تعداد پست در هفته منتشر می کنند؟ یادتان باشد هیچ کدام از این موارد در مورد یک رقیب حرفه ای تصادفی نیست.

اجازه بدهید بحث را فراتر از سوشال مدیا ببریم.

آیا می دانستید کسانی که روی سئو سایت ها کار می کنند و قصد دارند یک سایت را در موضوع خاصی بالا بیاورند تا گوگل اول آنها را به مخاطبان پیشنهاد دهد هم از مهندسی معکوس استفاده می کنند؟

آنها ابتدا با استفاده از ابزارهایی که گوگل در اختیارشان قرار می دهند و برخی سایت های دیگر، در مورد عبارتهایی که مردم در گوگل سرچ می کنند تحقیق می نمایند. سایت های رقیب را هم بررسی می کنند. در نهایت موضوع مورد توجه مخاطبین را در بهترین قالب که می تواند متن، عکس، ویدیو، پادکست یا ترکیبی از آنها باشد منتشر می کنند.

متخصص سئو حرفه ای” شاید در این زمینه بتواند به شما کمک کند.

می بینید؟ مهندسی معکوس همه جا می تواند شما را به نتیجه های بهتر و سریع تر برساند.

چه موارد دیگری را می شناسید که با مهندسی معکوس می توان به روند پیشرفت آن، سرعت بخشید؟

 

مغزمتفکر باشید و بدرخشید…

___________________________________________________________________________________________________________________

روند مطالعه دوره نقشه گنج اینستاگرام:

 1. چگونه در اینستاگرام برنده باشیم؟
 2. 6 دلیل برای جدی گرفتن سوشال مدیا مارکتینگ
 3. 8 گام اساسی برای رسیدن به گنج در اینستاگرام
 4. از اشتباهات خطرناک در اینستاگرام دور شوید
 5. بوم پرسونا و شناخت مخاطبان هدف
 6. تکنیک ها، الگوریتم و امنیت در اینستاگرام
 7. مهندسی معکوس روی محتوای رقبا
 8. محتوا درمانی در اینستاگرام
 9. گسترش راه های ارتباطی با مخاطبان در دنیای آنلاین
 10. تبلیغات در اینستاگرام
 11. افزایش نرخ تبدیل فالور به مشتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *