تفکر مثبت - کریستال آب - چشم شور

شعور آب! (ایموتو)

فهرست مطالب

فهرست مطالب

شعور آب تعریفی کاملا غیر علمی و حقه بازی برای فریب دادن عوام بود که در نهایت دست کسی که این داستان را سر هم کرده بود برملا و تمامی ادعاهای او رد شد. در ادامه در مورد شعور آب و حقایق آن صحبت می کنیم. اما اول بدانیم این داستان از کجا شروع شد.

اثر حرف بد روی پرتقال!

می خواستند بگویند که انرژی مثبت چیز خوبی است. اوکی خوب است. اما چرا دلیلی می آورید که بعد نتوانید از آن دفاع کنید و اعتبار خودتان را خراب می کنید؟ به راحتی فقط بگویید انرژی مثبت خوب است. اما آنها چنین کاری نکردند.

گفتند انرژی مثبت تا جایی خوب است که اگر روی یک تکه کاغذ حرف بد بنویسید و کنار یک پرتقال بگذارید، آن پرتقال فاسد می شود! یا اگر یک حرف خوب بنویسید و کنار یک پرتقال دیگر بگذارید، آن فاسد نمی شود.

با کیس کنترل اِستادی (Case Control Study) می شود این فرضیه را کامل رد کرد. سوالاتی زیادی پیش می آید! دروغی می گویند که باید 500 تا دروغ دیگر بگویند تا دروغ اول را جمع کنند.

؟) منظورت از حرف خوب و بد چیه؟

؟) به چه زبانی بنویسیم؟ انگلیسی؟ فارسی؟ آنگولایی؟ اینا همه چی می خونن؟ همه زبانها رو مسلط هستند؟!

؟) اگر بد خط باشه چی؟

؟) حرف بدمون چقدر بد باشه؟! چقدر نازک نارنجیه؟

؟) بعد مگه میکروب ها و قارچ ها نیستند که باعث کپک زدن و فاسد شدن پرتقال می شوند؟ نظر آنها در مورد  این حرف های خوب و بد چیه؟ اون قارچی که می خواد بیاد رشد بکنه حرف بد را به خودش می گیرد یا نه؟

!) اگر برعکس شود چه؟ طبق آزمایشات عملی چند بار قضیه برعکس پیش می آمد. یعنی پرتقالی که حرف خوب روی آن نوشته شده بود زودتر فاسد شد! حالا استاد باید دلیل برایتان بیاورد. دلیل هم که زیاد است دیگر.

استاد:

 • پرتقال را از کدام باغ چیدی؟
 • به چه زبانی نوشتی؟
 • پرتقال مال کدام کشور بود؟ خب آن پرتقال از کشور عربی وارد شده و زبان فارسی را متوجه نمی شود!
 • این پرتقال جنبه اش بالا بود و از حرف بدت زیاد ناراحت نشده است! گفته جواب ابلهان خاموشی است!
 • بد خط نوشتی نفهمیده.
 • این کلمه در زبان فارسی بَده ولی در زبان عربی معنای خوبی دارد.

همینطور می توان برای آن دلیل آورد.

 آزمایش موردی و کور

برای رد یک ادعا باید از آزمایش کور استفاده کرد. یعنی تمامی فاکتورهایی که روی نتیجه می توانند تاثیرگذار باشند یکسان باشد و فقط آن موردی که می خواهیم درستی یا نادرستی آن را بررسی کنیم تغییر کند. پرتقالها باید در شرایط کاملا یکسان، با حروف و دست خط یکسان و در مقدار بسیار زیاد مورد آزمایش قرار بگیرند.

در آزمایش آماری هرچه تعداد بیشتر باشد نتایج معتبرتر هستند و خطای نمونه گیری کمتر خواهد بود. ما باید به جای 2 پرتقال روی 200 تا پرتقال این آزمایش را انجام دهیم.

این آزمایش روی تعداد زیادی پرتقال انجام شد. به تعدادی حرف بد زدند و قربان صدقه بقیه رفتند.  جالب است بدانید نتیجه کلی خنثی و حتی مقدار کمی برعکس بود. به عبارت دیگر در شرایط یکسان نوشتن حرف خوب و بد روی پرتقال ها تاثیری روی آنها نداشت و برای آنها فرقی ندارد.

وقتی این آزمایش حقیقت را روشن کردن و اساتید جذب دیدند اوضاع خیلی خراب است و پرتقال در هر خانه ای و دم دست همه هست و مردم به راحتی می توانند آزمایش کنند، تصمیم گرفتند کاری کنند که دست کسی به آن نرسد.

تغییر کریستال های آب

اینگونه بساط پرتقال را جمع کردند و بحث کریستال های آب را مطرح نمودند. چون برای دیدن آن کریستال ها باید میکروسکوپ خاصی داشت و همه نمی توانند به راحتی آن را مورد آزمایش قرار دهند. گفتند به آب حرف های خوب و بد زدیم و از آنها عکس گرفتیم. آنهایی که حرف خوب شنیده بودند زیبا شدند و آنهایی که با حرف بد همراه بودند زشت شدند.

حال معیار سنجش زیبایی و زشتی مورد بحث قرار می گیرید. این کاملا به سلیقه افراد مربوط است. گاهی عکس هایی را نشان می دهند و می گویند به آن حرف بد زدیم و این کریستال زشت شده است. اما طبق نظر عده ای ممکن است آن کریستال خیلی هم زیبا باشد! کمی تصویر را سیاه کرده بودند که مخاطب فکر کند زشت شده! و بر عکس از یک تصویر درخشنده برای حرف خوب استفاده کرده بودند.

گذشته از این موضوع، آیا همه آن کریستالها در یک شرایط مورد آزمایش قرار گرفته اند؟ آیا شرایط عکس برداری و نور پردازی یکسان بوده است؟

آیا برای من مثل پرتقال قابل آزمایش است؟

فرستادنش جایی که دیگر دست شما به آن نمی رسد.

دقت کنید همه چیز هم علمی است! کریستال، میکروسکوپ، دانشمند…

چرا باید از سرپوش علمی برای ادعای دروغین استفاده کرد؟ توصیه میکنم مقاله مربوط به خرافات مدرن را مطالعه بفرمایید.

چه کسی فرضیه شعور آب را مطرح کرد؟

کسی که این موضوع را برای اولین بار مطرح کرد فردی ژاپنی (ایموتو) بود که به او دانشمند می گویند! اما:

 • چه کسی گفته که عکس هایی که گرفته واقعیت دارند؟
 • معیار زشتی و زیبایی چیست؟
 • آیا آزمایش موردی (کیس اِستادی) کرده اند؟
 • نمونه های آماری چه تعدادی بوده است؟
 • آیا شرایط برای همه بطری های آب یکسان بوده؟
 • آیا می توانید آزمایش را در شرایط کور آزمایشگاهی (بدون بایاس و سوگیری) و با نظارت افراد دارای صلاحیت تکرار کنید؟

حال به شما واقعیت را می گویم.

اثر نوشته ها بر روی کریستال های آب

آن فرد ژاپنی نه تنها دانشمند نبوده بلکه بعدها مشخص شد که تنها یک شیاد بوده است که می خواسته بطری های آب خودش را به اسم آبهایی با انرژی مثبت و کریستالهای زیبا، با قیمت بالا به فروش برساند. شرایط آزمایشگاهی برای او فراهم شد و از او دعوت شد که آزمایش را در شرایط بی طرف و با نظارت دانشمندان واقعی تکرار کند و در صورت رسیدن به نتیجه جایزه ای بزرگی را دریافت کند. اما او هرگز حاضر به این کار نشد.

بعدها مشخص شد دستکاری هایی هم در عکس ها انجام شده است و با تغییر نورپردازی و افکت دادن به تصاویر آنها را زشت و زیبا جلوه داده اند.

سپس حقیقت دیگری در مورد کریستالهای مثلا زشتی که حرف های بد روی بطری آنها چسبیده بود آشکار شد. حتی اجازه نمی دادند که آب آن بطریها یخ بزند و پیش از یخ زدن کامل از آنها عکس می گرفتند!

و اینگونه مردم را فریب دادند. می توانید در این مورد خودتان تحقیق کنید.

مطالبی که ممکن است برای شما مفید باشند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *