تحلیل انگیزشی-استراتژیک پیکی بلایندرز

تحلیل انگیزشی-استراتژیک پیکی بلایندرز | کاریزمای تام شلبی

در این درس کاریزمای توماس شلبی، نقش اول فیلم پیکی بلایندرز بررسی می گردد و ویژگی های مثبت شخصیتی او که می تواند در بهبود فردی، افزایش کاریزما و انگیزه موثر باشد، با شما در میان گذاشته می شود.
مغزمتفکر هستم، همراه من باش...

فهرست مطالب

فهرست مطالب

در این مطلب شخصیت اصلی سریال پیکی بلایندرز، توماس شلبی را تحلیل می کنیم و قصد داریم در مورد ویژگیهای مثبت او مانند شخصیت کاریزماتیک، انضباط فردی و روحیه جنگندگی اش صحبت کنیم. مطالعه این مطلب هم جنبه انگیزشی دارد و هم می تواند در توسعه فردی، شخصیتی و افزایش کاریزما به شما کمک کند.

گروه پیکی بلایندرز، گروهی واقعی هستند و این سریال برداشتی آزاد از اتفاقات آن دوران می باشد.

داستان سریال پیکی بلایندرز

ماجرای اصلی سریال حول محور گروه تبهکاری با نام پیکی بلایندرز و جاه طلبی آنها در شهر بیرمنگام در سال 1919 و شخصیت اصلی این سریال تامی شلبی رئیس گروه است.

پیام اصلی داستان فیلم را می توان در یک جمله خلاصه کرد: “به زمین افتادن، ایستادن و قوی تر از قبل حرکت کردن…

تحلیل انگیزشی پیکی بلایندرز و تامی شلبی

داستان این است که توماس شلبی شخصیت اول فیلم با تیپ شخصیتی فرمانده از جنگ برگشته و یک بیزنس کوچک خانوادگی را اداره می کند. اما به دلیل ویژگیهای ذاتیش مانند انتقام جو بودن و جاه طلبی به مشکلات و مسائل خاصی بر می خورد.

یکی از این مشکلات درگیر شدن با نیروی پلیس شهر و گروه های تبهکار دیگر است. اما تام این تهدید را به منزله یک فرصت می بیند و با هوشمندی تمام علاوه بر انتقام، به قلمرو دشمن نفوذ و خیلی از دارایی های استراتژیک دشمن را تصرف می کند.

در مقاله “ویژگی های افراد موفق” هم اشاره کردیم که آنها همیشه تهدیدها را به شکل فرصت می بینند. به عنوان نمونه ایرانی این موضوع می توانید زندگینامه بابک بختیاری را با جزئیات مطالعه کنید.

نکته ای که این پیشروی ها را هوشمندانه و بی نقص می کند، نقشه کشیدن تام بر اساس نقاط قوت و ضعف خودش است. به طوری که برای پوشش ضعف های خودش یک فرصت مشترک با دشمن پیدا می کند و سپس از نقطه قوتش بر علیه دشمن استفاده می کند تا او را زمین بزند.

توماس به خوبی می‌داند که رسیدن به هر هدفی هزینه ای دارد.

توماس شلبی به نقشه کشیدن علاقه بسیاری دارد و تا لحظه آخر کسی را از نقشه هایش مطلع نمی کند.

همانطور که برایان تریسی می گوید: “ذهن تو و قابلیت نقشه کشیدن، فکر کردن و تصمیم گرفتنش بزرگترین و قدرتمندترین سلاحی است که در برابر تنبلی و موانع پیش رویت داری و زندگی تو حاصل نقشه هایی است که می کشی و تصمیم هایی که می گیری.

ویژگی های شخصیتی و رفتاری توماس شلبی

از بارزترین ویژگی های شخصیت توماس شلبی می توان به شخصیت کاریزماتیک و روحیه تلافی جویانه اش اشاره کرد.

شخصیت کاریزماتیک تامی شلبی

در پس هر کاریزمایی، جریانی از عادتها، رفتارها و ویژگی های شخصیتی نهفته است. به نظر شما آیا توماس شلبی شخصیتی کاریزماتیکی دارد؟ و چرا؟

چه ویژگی های شخصیتی در سریال باعث می شود توماس شلبی کاریزماتیک به نظر بیاید؟

راز کاریزمای توماس شلبی

خبر خوب اینکه کاریزما بیشتر یک مهارت دست یافتنی است و شما با تمرین می توانید کاریزمای خود را بسازید یا فعال کنید.

تلافی جو بودن تامی شلبی

محال است کسی به تام خیانت یا بدی کند اما تام او را به حال خود رها نماید. تام معتقد است جواب مشت را باید با گلوله داد. نه با فریادی بلند که دفعه بعد مشتی محکمتر بخورید.

اما با ویژگی های منفی این شخصیت، چگونه می توانیم تام را الگو قرار دهیم؟

هر انسانی فارغ از ویژگی های منفی که دارد، حتما ویژگی های مثبتی هم دارد که بتوان از آنها برای پیشرفت الگوبرداری کرد. کافیست به نیمه پر لیوان نگاه کنیم.

و اما نیمه پر لیوان تام:

1-همیشه سرباز بمان

مهم نیست چقدر شرایط خوب است یا بد. تو یک سرباز هستی و باید بجنگی. در بدترین حالت روحی که داری، در اوج بی انگیزگی هایت باید بجنگی. چون تو یک سرباز هستی. سربازها در جنگ نمی ایستند که بگویند:”هی رفیق، صبر کن شرایط بهتر شود بعد می جنگیم!”

سرسختی یکی از پایه های کاریزماتیک بودن

نه! سربازها فقط به جنگیدن فکر می کنند. به جلو رفتن و نابود کردن دشمن! توی این زندگی تعداد دشمنانی که داری خیلی بیشتر از دوستانت است. اما یک وقتهایی بزرگترین دشمنت دقیقا خودت هستی! اول باید به خود مسلط و پیروز شوی. اگر دوست داری شخصیتی کاریزماتیک مثل تامی شلبی داشته باشی باید بدانی که:

تام یک سرباز است و از دستانش خون میچکد! خون خودش!

او هر روز قبل از دشمنان واقعیش، خودش را می کشد. خود تاریکش را. خودی که نمی خواهد تام جلو برود. خودی که دوست دارد تام را در گذشته نگه دارد. پس همیشه یک سرباز باش و فقط به جلو رفتن فکر کن و نه به موانع مسیر. چون قرار است که به هر قیمتی این موانع را از سر راه برداری.

تحلیل انگیزشی-استراتژیک پیکی بلایندرز | کاریزمای توماس شلبی

2-تحلیلگر شو

درست است که باید یک سرباز باشی اما نه یک سرباز وسط تمام سربازان دیگر! خیلی وقتها تو یک سرباز تنهایی. می دانی که یک سرباز تنها وسط میدان جنگ چه می کند؟

او فکر می کند. تحلیل می کند. یک سربازِ تنها باید هوشمندانه بجنگد. چون او تنهاست و کوچکترین حرکاتش در دید نیروهای دشمن است. پس باید بدانی که قبل از اینکه هر قدمی برداری ، خوب به نتایج آن فکر کنی.

ماتریس سوات برای اینکه به یک تحلیل گر حرفه ای تبدیل شوی می تواند به تو کمک زیادی بکند.

هوش تامی شلبی

3-بهایش را بپرداز

در مسیر رسیدن به خواسته هایت باید بها و هزینه آنها را پرداخت کنی. در غیر این صورت فقط باید خواب رسیدن به آنها را ببینی. یکی از فاکتور های اصلی کاریزمای شخصیت توماس شلبی سرسختی او بود. او برای هر کاری لازم بود انجام دهد، جسورانه تلاش می کرد و می دانست بهای رسیدن به آن خواسته، تلاش، زحمت و خطر کردن اوست.

 

 

بیشتر بدانید

چند نکته واقعی در مورد گروه peaky blinders

پیکی بلایندرز یک باند تبهکار خیابانی در بیرمنگام انگلستان بود که در اواخر قرن 19 و بعد از جنگ جهانی اول فعالیت خود را شروع کرد. این گروه از دل طبقه کارگر و در دوران بحران شدید اقتصادی شکل گرفت. آنها قدرت اجتماعی خود را با خشونت، دزدی، شرط بندی های غیر قانونی و قمار به دست آورده بودند.

این گروه، بسیار سازمان یافته و دارای سلسله مراتب بود. تیپ ظاهری افراد گروه، پیراهنی موقر، اورکت های یقه دار، جلیقه، دستمال گردن ابریشم، شلوار پاچه گشاد و کلاه لبه دار بود. با نگاه بیزنسی به پیکی بلایندرز، سازمان یافته بودن این گروه را می توان مصداق سیستم سازی در کسب و کار در نظر گرفت و همینطور خوش پوشی را می توان به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در فروش دانست.

به باور عوام، نام گروه را پیکی بلایندرز گذاشتند زیرا اعضای گروه در لبه کلاهشان تیغ می دوختند و در مواقع نیاز به عنوان سلاح از آن استفاده می کردند. کلمه “peak” به معنای لبه و “blinde” به معنای کور است. ظاهرا همانطور که در سریال هم چند بار نشان داده شد، از این تیغ ها برای کور کردن دشمنان خود استفاده می کردند. یا روی پیشانی را زخمی می کردند و چون خون به چشم فرد ریخته می شد، فرد موقتا بینایی اش را از دست می داد.

سریال پیکی بلایندرز تعداد توریست های بیرمنگام را تا 2.5 درصد افزایش داده است! طرفداران این سریال می توانند با پرداخت 227 یورو یک شب در خانه توماس شلبی مستقر شوند.

جالب است بدانید کیلین مورفی (در نقش تماس شلبی) تنها تا انتهای فصل دوم سریال 3000 سیگار کشید!

حرفامون به کشیدن سیگار ختم شد اما به هر حال

مغز متفکر باش و بدرخش…

9 پاسخ

  1. چه تحلیل استراتژیک متفاوتی
    تا حالا ندیده بودم کسی از یه فیلم همچین تحلیلی داشته باشه که هم به نوعی انگیزشی باشه و هم الگو سازی کنه از نکات مثبت شخصیت اول

  2. سیگار ها حاوی نیکوتین نبود یعنی برای سلامتی ضرر نداشت اصلا

    1. غیر ممکنه که اصلا ضرر نداشته باشه! دود برای ریه و سلامتی مضره، نداشتن نکوتین فقط باعث میشه که معتاد نشه.

  3. چقدر تامی شلبی افکاراتش شبیه منه 😂 واقعا میگم بسیاری از افکاراتمو تو فیلمش اورده اینو نمیدونم چطور بگمش

    1. توماس شلبی هیچوقت جایی اظهار نظر نمیکرد و از خودش تعریف نمیکرد :/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *