اصول تبلیغات آنلاین

اصول گام به گام تبلیغات

در این درس اصول تبلیغات، کمپین تبلیغاتی، بودجه مورد نیازبرای تبلیغات یک بیزنس و تمام موارد دیگری که باید پیش از راه اندازی کمپین تبلیغاتی بدانید بررسی می کنیم. پیش از خواندن جزء به جزء این مقاله، دست به هیچ کار تبلیغاتی نزنید!
مغزمتفکر هستم، همراه من باش...

فهرست مطالب

فهرست مطالب

تبلیغات با رعایت اصول حرفه ای آن می تواند شرایط بیزنس شما را از این رو به آن رو کند. اگر اصول تبلیغات را رعایت نکنید، بازدهی آن می تواند تا یک دهم کاهش یابد. در نقطه مقابل با رعایت این اصول، می توانید با همان بودجه تبلیغاتی، نتایج بی نظیری دریافت کنید که باورش حتی برای خودتان هم سخت باشد!

ما در این درس مهم، ترین نکاتی که باید در تبلیغات آنلاین در نظر بگیرید، با شما مطرح می کنیم. مواردی که به شما کمک می کنند از بودجه تبلیغاتی خود بیشترین بازدهی را بگیرد.

چه نوع محتوایی امکان وایرال شدن را دارند؟  قبل از تبلیغات باید چه کنید؟ کمپین تبلیغاتی چیست؟ چه رسانه هایی را باید برای تبلیغات انتخاب کنید؟ سناریو تبلیغات چیست؟ چقدر بودجه باید برای تبلیغات خود در نظر بگیرید؟ تبلیغات گسترده چیست و چه تاثیری بر کسب و کار شما دارد؟

پاسخ هر یک از این سوالات می تواند جلو ضرر و زیان بسیاری را بگیرد. بهتر است سطر به سطر این درس را با دقت مطالعه و تکرار کنید.

مقایسه تبلیغات آنلاین و آفلاین

هر بیزنس از 3 قسمت مهم تشکیل شده است:

 1. محصول و خدمات
 2. رسانه ها ارتباطی
 3. مخاطب هدف

هدف نهایی از تبلیغات بزرگ تر شدن رسانه های ارتباطی، برندسازی و گسترش ارتباطات با مخاطبان هدف است.

تبلیغات را می توان به 2 دسته تقسیم کرد:

 1. آفلاین ( بیلبرد، تراکت، بنر و… )
 2. آنلاین (وبسایت، اینستاگرام، تلگرام، آپارات، یوتیوب، فیسبوک و …)

دسته اول طرفداران و البته اثر بخشی خود را به طرز وحشتناکی از دست داده و فقط برای برندسازی و یا برخی بیزنسهای خاص محلی می تواند مفید باشد. هر بیزنسی (حتی اگر ناگزیر به تبلیغات آفلاین هم باشد) باید تبلیغات آنلاین را هم به برنامه های خود اضافه کند. چراکه تعداد افرادی که از اینترنت و رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، هر روز افزایش می یابد و در صورتی که خلاقیت لازم را به خرج بدهید، اثربخشی و سرعت وایرال شدن آن بسیار بیشتر است.

علاوه بر این به دلیل لذت بخش بودن پرسه زدن در فضای وب و پیج های مختلف اینشتاگرام و همینطور با توجه به تحت تاثیر قرار گرفتن افراد در پیج های لاکچری و سرگرم کننده، یک فرصت عالی برای برقراری ارتباط با مخاطبانتان دارید.

گذشته از این موضوع هنگام استفاده از فضای وب و رسانه های اجتماعی مثل اینستاگرام ، دوپامین و اکسیتوسین بیشتری در مغز ترشح می شود که علاوه بر ایجاد حس لذت، افراد را دست و دلبازتر می کند و در نتیجه احتمال خرید افزایش می یابد.

اصول تبلیغات

گذشته از این موضوع با تبلیغات آنلاین به راحتی می توان رفتار مخاطبان را رسد کرد و از نتایج بازخورد گرفت. این بازخوردها در تبلیغات بعدی بی نهایت موثر خواهند بود و باعث می شوند هزینه تبلیغات شما کاهش و میزان فروشتان افزایش یابد.

پس اگر کسب و کارتان خیلی محلی و سنتی نیست، تا زمانی که در سوشال مدیا قوی نشدید نیازی نیست به سراغ تبلیغات محیطی و بیلبردها بروید.

شرکت بزرگی مثل اسنپ یک اپلیکیشن و سایت طراحی کرد و با تبلیغات فراوان به قدری گسترده شد که بسیاری از آژانس ها کسب و کار خود را از دست دادند. دیجیکالا با طراحی یک وبسایت و تولید محتوا و تبلیغات توانست بسیاری از فروشگاه های فیزیکی با هزینه های هنگفت را از میدان به در کند. این نمونه ها نشان دهنده اهمیت تبلیغات هستند.

اما نکته بسیار مهم این است که باید هدفمند و با استراتژی درست تبلیغات را پیش برد تا بیشترین بازدهی را بتوان از بودجه تعیین شده برای تبلیغات کسب نمود.

اهداف تبلیغات

تبلیغات در کل 4 هدف دارد:

 1. فروش
 2. جذب مخاطب
 3. برندسازی
 4. اعتبارسازی

و بسته به موقعیت شما، بودجه و اندازه بیزنستان هدفتان از تبلیغات می تواند متفاوت باشد.

مثلا در بیزنس های بزرگ هدف اصلی از تبلیغات برندسازی و کسب اعتبار بیشتر است. اما در کسب و کارهای کوچک (small business) هدف، جذب مخاطب و فروش خواهد بود. چون اگر فروشی در کار نباشد ، درآمدی هم نخواهد بود و در نتیجه بودجه ای هم برای ادامه کار نخواهد بود. بیزنس های بزرگ فروش خود را دارند، سرمایه بزرگی در اختیار دارند و در کوتاه مدت نگران بودجه تبلیغاتی نخواهند بود. اما بیزنس های کوچک با از دست دادن فروش، با خطر ورشکستگی رو به رو می شوند.

ابتدا با توجه به حجم کسب و کار، سرمایه اولیه و موقعیتی که دارید، هدفتان را مشخص می نمایید. آیا قصد دارید فورا به مرحله فروش برسید و یا قصد برندسازی و جذب مخاطب دارید تا در فرصتی مناسب از محصول خود رو نمایی کنید و آن زمان از تبلیغات و مخاطبانی که به خاطر همین تبلیغات بدست آورده اید استفاده نمایید.

بعد با توجه به هدف تعیین شده سناریو و  محل مناسب برای تبلیغات را مشخص می کنید. بنابراین سناریو تبلیغات به هدف شما بستگی خواهد داشت. نگران نباشید. در ادامه این موارد را باهم بررسی می کنیم.

 

محتوای مرتبط: برای دسترسی به طبقه بندی دروس فروش، از استراتژیها، اصول تبلیغات و برندسازی گرفته تا آموزشهای لازم برای افزایش مهارت فردی فروش اینجا کلیک کنید.

 

اصول تبلیغات

هنگام تبلیغات از تعیین هدف و بودجه گرفته تا طراحی سناریو، باید به این 5 سوال مهم پاسخ بدهید:

 1. هدف شما از تبلیغات چیست؟ (فروش فوری، اعتبارسازی، برندسازی و جذب مخاطب بالقوه)
 2. مخاطب هدف شما کیست و تبلیغ قرار است چه کسانی را تحت تاثیر قرار دهد؟
 3. چه مقدار بودجه به تبلیغات خود اختصاص می دهید؟
 4. قصد تبلیغ در چه رسانه هایی را دارید؟ (بک لینک وبسایت؟ گوگل ادز؟ بازدید آپارات؟ اینستاگرام؟ فیس بوک؟ یا ….؟)
 5. سناریو تبلیغاتی شما چیست؟ روی کدام یک از احساسات مخاطبتان تمرکز کرده اید؟

پرسیدن این چند سوال چند ثانیه بیشتر زمان نیاز ندارد اما پاسخ به آنها ممکن است چند روز طول بکشد!

ما با محوریت وب سایت و اینستاگرام پیش میرویم. اما تمام مواردی که گفته می شود را می توان در اکثر پلتفرمها پیاده سازی کرد. تبلیغات در سایت شامل گرفتن بک لینک و کار بر روی تبلیغات نیتیو و سئوی سایت می شود که نتیجه آن علاوه بر گرفتن ورودی از سایت های دیگر، بالا آمدن در رتبه های گوگل و جذب مخاطبِ فوق العاده هدفمند است.

و تبلیغات در اینستاگرام شامل جذب فالور هدف، بزرگتر کردن رسانه و افزایش درگیری مخاطبان با برند شماست.

 

محتوای مرتبط: مطالعه مجموعه “نقشه گنج اینستاگرام” می تواند برای شما مفید باشد.

آماده سازی پیش از تبلیغات

اگر برای تبلیغات هزینه کنید، و اتفاقا تبلیغات موثر و خوبی هم داشته باشید اما قبل از آن پیج اینستاگرام یا سایت خود را برای آن آماده نکرده باشید، بازدهی خوبی دریافت نخواهید کرد.

آماده سازی پیش از تبلیغات

آماده سازی اینستاگرام

برای آمادگی پیج اینستاگرام قبل از تبلیغات باید چندین نکته را مد نظر قرار داد:

 • انتخاب یوزرنیم مناسب: این اسم در واقع نام برند شماست و باید طوری انتخاب شود که معنادار باشد و به سادگی در ذهن بماند.
 • عکس پروفایل مناسب: کاملا بستگی به این دارد که روی برند شخصی کار می کنید یا شرکتی. در صورت برند شرکتی لوگو را با کیفیت مناسب در پروفایل قرار دهید. هرگز از روی تابلوی شرکت، کارت ویزیت یا اعتبار نامه ها عکس پروفایل را تهیه نکنید. این عکس باید طراحی شده با کیفیت خوب باشد و اگه نوشته کوتاهی هم دارد کاملا در کادر جا بگیرد و خوانا باشد. بهتر است در صورت امکان هر ماه با کمی تغییرات عکس لوگو را عوض کنید.
 • بیوگرافی: زمینه فعالیت و در صورت برند شرکتی آدرس دفتر و تلفن تماس و سایت را به همراه یک شعار جذاب در این قسمت قرار دهید. نکته مهم این است که بیوگرافی نباید ثابت باشد و برای هر تبلیغ با توجه به اهداف و سناریو آن تغییر می کند.
 • آخرین نکته هم محتوای جذاب است. اول از همه باید تعداد حداقل 12 پست جذاب در پیج خود داشته باشید و بعد اقدام به تبلیغات نمایید. ممکن است این سوال پیش بیاید که منظور از پست جذاب چیست؟ پستی که جذابیت بصری دارد و اطلاعات ارزشمندی را به مخاطب می رساند و اعتماد و اعتبار سازی می کند. شما باید با استفاده از پست ها و هایلایت ها در مخاطبان خود انگیزه ایجاد کنید تا قانع شوند که اگر شما را دنبال کنند، ارزشی را بدست می آورند.

در این زمینه مقاله “تبلیغات در اینستاگرام” و “اصول تبلیغ نویسی” می تواند بسیار کمکتان کند. تا به این ترتیب علاوه بر تبلیغات درست، احساسات مخاطبان را نیز تحریک کنید و با ایجاد انگیزه در آنها برای یک موفقیت و یا ایجاد حس ترس در مورد یک رنج و شکست، مخاطبانتان را با خود همراه کنید.

تبلیغات رایگان

در کنار تبلیغاتی که همراه با هزینه انجام می شود شما می توانید تبلیغات رایگان هم داشته باشید.

منظور از تبلیغات رایگان چیست؟

این که محتوایی بسازید که آن قدر جذاب و موضوع داغ آن روزها باشد که هر کس با دیدن آن دوست داشته باشد آن پست را با دوستان و نزدیکان خود به اشتراک بگذارد. به این ترتیب دیگران مُبَلِغ شما خواهند بود و به نوعی مثل این است که تبلیغات دهان به دهان داشته باشید.

هرچند امروز دیگر همه معنای وایرال شدن یک محتوا را می دانند. (اگر نمی دانید این اصلا خبر خوبی نیست!) برای یادآوری، اگر پستی معروف و تقریبا همه گیر شود(!) و به تعداد زیادی به اشتراک گذاشته شود، اصطلاحا می گویند این پست وایرال شده است.

چه پستهایی در اینستاگرام وایرال می شوند؟

حالا سوال مهمی که مطرح می شود این است که چه پست هایی در اینستاگرام وایرال می شوند؟ یک محتوا باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا در مخاطبین انگیزه ایجاد کند تا آن را برای دوستانشان ارسال کنند؟

چه محتوایی وایرال می شود؟

ویژگی هایی که در ادامه با شما در میان می گذاریم می توانند باعث وایرال شدن یک پست شوند:

 1. محتوایی که غیر قابل باور باشد! (اسرار جادویی که به حضرت سلیمان توانایی صحبت کردن با حیوانات را داد!!!!)
 2. محتوای آموزشی: محتوایی که به مخاطبانت کاری را آموزش بدهد و نیازشان را برطرف کند. رعایت اصول تبلیغ نویسی در تولید این محتوا برای وایرال شدن آن بسیار حایز اهمیت است.(“پول زرنگ و پول خنگ!” چگونه سرمایه داران بزرگ و دلالان بازارهای سرمایه گذاری شما را فریب می دهند و پولتان را از چنگتان در می آورند!)
 3. محتوای داستان گونه: ما انسان ها کلا با داستان ها ارتباط بهتری برقرار می کنیم. به علاوه داستانها را خیلی راحت تر به خاطر می سپاریم. سعی کنید تا حد امکان اصول داستان نویسی را در مورد این نوع پست ها رعایت کنید تا جذابیت آن مخاطبانتان را تحت تاثیر قرار دهد.(“اتاق جنگ! {ماتریس سوات}” آن روزها هیتلر کاملا قدرت گرفته بود و ارتش نازی روز به روز در اروپا پیشروی می کرد تا اینکه یک اتفاق باعث شد ورق برگردد و کار هیتلر به خود کشی برسد. آن اتفاق چه بود…؟) می توانید از داستانها علاوه بر محتوا، در تبلیغات هم استفاده کنید. مثلا یکی از ترفندها این است که داستان را نیمه کاره رها کنید و از مخاطبان بخواهید برای شنیدن ادامه داستان پیج شما را فالو کنند.
 4. افشاگری: با رعایت اصول اخلاقی افشاگری از باورهای اشتباه مردم، کلاه برداری رقبا و سایرین، پتانسیل خوبی برای وایرال شدن دارد.(دروغی بزرگ به نام قانون جذب! رمالها و دعانویس ها چگونه شما را فریب می دهند؟!)
 5. محتوای اخبار گونه: در این مورد اخبار دست اول که تا به حال به گوش کسی نخورده است بسیار نقش مهمی دارند. چرا که اگر اخباری که افراد همه جا می توانند آنها را ببینند در پیج خود قرار دهید، دیگر چه لزومی دارد که مخاطبان بخواهند آنها را برای دیگران ارسال کنند؟ (دستگیری رشوه خوارِ بزرگ…)

اگر موفق شوید محتوایی تولید کنید که وایرال می شود در واقع با یک تیر دو نشان می زنید.

اول اینکه آن محتوا دست به دست می چرخد و مخاطبان بیشتری را به پیج شما می کشاند.

و دوم میزان اشتراک گذاری، لایک و کامنتِ بالاتر، درگیری و به تعبیر دیگر engagement مخاطبان، با شما را بالا می برد و این موضوع باعث می شود پست شما وارد اکسپلور گردد. به این ترتیب حتی مخاطبان بیشتری پست شما را می بینند و رسانه بزرگتری خواهید داشت.

با ورود به اکسپلور، اهمیت کاور جذاب باز هم خودش را به ما نشان می دهد.

کاور مناسب برای پست های اینستاگرام

یک کاور خوب باید عکس و متن جذابی داشته باشد. در واقع کاور یک پست مانند جلد و عنوان یک کتاب عمل می کند. تا به حال چند بار به خاطر جلد و عنوان جذاب یک کتاب تصمیم به مطالعه آن گرفته اید یا حداقل چند صفحه از آن را خوانده اید تا موضوع و کیفیت محتوا برایتان روشن شود؟

وظیفه عنوان و عکس کاور جلب توجه است تا مخاطب آن پست را باز کند و بُعد دیگر محتوای شماست که باید او را درگیر خود کند.

در نوشتن عنوان حتما و حتما اصول تبلیغ نویسی را رعایت کنید.

و برای تهیه عکس، اگر شخصی را نشان می دهید، حتما سعی کنید حالت چهره او بیان کننده احساس آن پست باشد! شکه شدن، ترسیدن، هیجان زده بودن، خوشحالی، ناراحتی و …. عکسهایی که افراد را نشان می دهند به دلیل به نمایش گذاشتن احساسات و برقراری ارتباط بیشتر با مخاطب، دو برابر بیشتر از عکس بدون حضور انسان، جذب مخاطب می کند.

انتقال احساسات در تبلیغات

اگر قرار است محصولی را معرفی کنید، در صورت امکان آن محصول را در کنار اکسسوری های دیگر قرار دهید تا جذابیت عکس افزایش یابد و محصول شما هم در کنار آن اکسسوری ها جلوه بهتری داشته باشد.

و اگر روی پرسونال برند کار نمی کنید و برند شرکتی هستید و برای تولید محتوا از مدلها و مجریها استفاده می کنید باید تناسبی بین نوع فعالیت خود با آن مدل برقرار کنید. مثلا اگر محصولی را برای کودکان تبلیغ می کنید، باید از مدل و مانکنی استفاده کنید که چند سال بزرگتر از سن هدف شما باشد. چون بچه ها دوست دارند زودتر بزرگ شوند و دیگران آنها را جزئی از بزرگسالان ببینند. از طرفی اگر محصولی را برای افراد مسن تهیه کردید باید از مدلی استفاده کنید که چند سال کوچکتر از سن هدف شما باشد. چون افراد مسن دوست دارند جوان تر دیده شود. یا اگر محصولی برای مراقبت و زیبایی دندان ها تبلیغ می کنید، زیبایی و سلامت دندان های آن مدل و مجری مطرح می شود. به همین ترتیب سعی کنید ارتباط مناسب بین شخصیت تبلیغاتی خود و جامعه هدفتان ایجاد نمایید.

ایجاد حس در تولید محتوا همه چیز است. از این موضوع همیشه و همه جا می توان استفاده کرد!

می دانید بانک ها و خودپردازها از این اصل چگونه استفاده می کنند؟

صدای شمارش پول هنگام دریافت وجه از خود پرداز واقعی نیست و فقط برای ایجاد حس خوب پخش می شود!

پس ایجاد حس خوب یا گاهی بد برای انگیزه دادن به مخاطب در تولید محتوا ضروری است. اگر تبلیغات شما احساسات را درگیر نکند فقط وقت خودتان را تلف کرده اید و پولتان را دور ریخته اید.

 

آماده سازی وب سایت قبل تبلیغات

این کار کمی تخصصی تر است اما نکات ابتدایی آن مشابه آماده سازی پیج اینستاگرام است. کارهای اولیه برای آماده سازی سایت شامل موارد زیر می باشد:

 • انتخاب نام دامنه مناسب
 • داشتن صفحات درباره ما، تماس با ما تبلیغ نویسی شده و کامل
 • انتشار محتوایی که ارزش ایجاد می کند
 • تبلیغ نویسی درست در تمامی صفحات و محتوای سایت
 • استفاده از تصاویر و گرافیک جذاب
 • کار بر روی سئوی داخلی سایت شامل لینک های داخلی و نکات تخصصی و کدنویسی ها (تیم مغزمتفکر در این زمینه می تواند به شما کمک کند. “آنچه مدیران و صاحبان کسب و کار باید از سئو بدانند” را مطالعه کنید)

 

کمپین تبلیغاتی

بعد از تعیین هدف و تولید محتوای ارزشمند و آماده سازی سایت یا پیج اینستاگرام نوبت به راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی می رسد.

کمپین تبلیغاتی یکی از مهمترین قسمت های تبلیغات است و توسط مدیر و گروه تبلیغات در مورد آن تصمیم گیری می شود و شامل قسمت های مختلفی می باشد. اما پیش از همه باید بدانیم که اصلا کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی رساندن یک پیام مشخص در یک بازه زمانی مشخص در رسانه های مشخص و برای رسیدن به مخاطبان هدف مشخص است.

به این ترتیب مخاطبان هدف خود را پیدا می کنید و پیامی را به آنها می رسانید که نتیجه آن برندسازی، بزرگ شدن رسانه شما، افزایش مخاطبان و در نتیجه افزایش فروش و درآمد است.

!) نکته مهم هدف گرفتن مخاطبان درست و بالقوه برای تبدیل شدن به مشتری واقعی است و نه صرفا کلیک خوردن در سایت و یا جذب فالور در اینستاگرام.

حال برای پیشبرد کمپین تبلیغاتی باید مراحل زیر را طی کنید:

تعیین مخاطب هدف

باید کاملا برای شما مشخص باشد که این تبلیغات قرار است چه کسانی را درگیر کند و به سمت شما بکشاند. شما باید بدانید جنسیت این افراد چیست؟ مرد هستند یا زن؟ رنج سنی آنها چیست؟ تحصیلانتشان چقدر است؟

باید سعی کنید تمام این موارد را با جزئیات کامل مشخص کنید.

گاهی شما با چند دسته از مخاطبان روبه رو هستید. در چنین شرایطی باید آنها را دسته بندی کنید و برای هر گروه مطابق با نیازها محتوا و محصول تولید کنید و تبلیغات طراحی نمایید. مثلا مخاطبان مغزمتفکر شامل 4 دسته می شود:

 1. افرادی که به دنبال بهبود فردی و روابظ با دیگران و جلا دادن به شخصیتشان هستند.
 2. افرادی که به دنبال بالا بردن توانایی تفکر استراتژیک، مدیریت و قدرت رهبریشان هستند.
 3. افرادی که به دنبال یادگیری اصول افزایش فروش در سطح تعیین استراتژی و تبلیغات و همینطور در سطح فردی و تقویت مهارت فروش هستند.
 4. افراد و شرکتهایی که قصد همکاری با تیم متخصص تحت نظر مغزمتفکر در زمینه طراحی سایت، سئو ، تولید محتوا و تبلیغات را دارند.

 

در این مورد توصیه می کنیم مقاله ” بوم پرسونا و شناخت مخاطبان هدف” را مطالعه نمایید.

تعیین بودجه تبلیغات

در اختصاص بودجه تبلیغاتی به بیزنستان خساست به خرج ندهید. قطعا چنین کاری به نفع شما تمام می شود. تمام بیزنس های بزرگ و برندهای مطرح به یُمن وجود تبلیغات خوب و گسترده به اینجا رسیده اند. کافی است به اطرافتان و به برندهای مطرح یک نگاه مختصر بیاندازید.

این که بودجه تبلیغاتی شما چقدر باشد به عوامل بسیاری بستگی دارد. از جمله:

 • سرمایه اولیه شما چقدر است؟
 • هدف شما از راه اندازی کسب و کار چیست و تا کجا دوست دارید بیزنس خود را بزرگتر و سود خود را افزایش دهید؟
 • چند وقت است که این بیزنس را راه اندازی کرده اید؟
 • رقبای شما چقدر برای تبلیغات هزینه می کنند؟ چقدر باید تبلیغ کنید تا از رقبا جا نمانید و در واقع از آنها جلو بزنید؟
 • درآمد و سود شما چقدر است؟
 • توان شما در پاسخدهی به سفارشات جدید چقدر است؟
 • قدرت ریسک پذیری شما چقدر است؟

گاهی افراد از تبلیغ کردن دوری می کنند چون پس از تبلیغات نتایج ملموسی را حس نمی کنند و این یک اشتباه بزرگ و مانع ذهنی برای پیشرفت است. این اتفاق بیشتر برای افرادی پیش می آید که سنتی فکر می کنند. اما تبلیغات برای کسب و کار مثل سوخت برای اتومبیل است.

اگر سوختی در کار نباشد حرکتی هم وجود ندارد.

ما تا به حال با مدیری رو به رو نشده ایم که در زمان درست و با رعایت اصول، تبلیغ کرده باشد اما از اختصاص بودجه به این کار پشیمان باشد.

چنین موردی اتفاق نیفتاده است.

و باید بدانید این ریسک پذیری آدم هاست که آنها را از سایرین جدا می کند. (ریسک پذیری یکی از “ویژگی های افراد موفق” است. با در نظر گرفتن میزان ریسک و عوامل دخیل در موفقیت و شکست.)

بودجه تبلیغات

گفتیم یکی از فاکتورهای مهم برای تعیین بودجه این است که در کدام مرحله از بیزنس خودتان هستید. می توانید در ابتدای راه اندازی یک بیزنس تا 50% از سرمایه اولیه خود را به تبلیغات اختصاص دهید.

پس از آن باید درصدی از درآمد خود را برای تبلیغات در نظر بگیرید و البته به آن پایبند بمانید. اینگونه دیگر اهمال کاری هم نمی کنید. مثلا می توانید تعیین کنید که هر ماه 25% از درآمد به تبلیغات اختصاص پیدا کند و هر ماه این مبلغ را کنار بگذارید. بدون کم و کاست.

در ماه های اول اهمیت تبلیغات حتی بیشتر است. تا جایی که می توانید هزینه های جاری را کم کنید و بقیه درآمد خود را به تبلیغات اختصاص دهید و به آن به چشم یک سرمایه گذاری مطمئن نگاه کنید.

پس در یک جمع بندی کلی:

 1. در ماه های اول هرچه بیشتر تبلیغ کنید نتایج بهتری می گیرید.
 2. درصدی مشخص (حداقل 20%) از درآمد خود را برای تبلیغات در نظر بگیرید و هر ماه آن بودجه را صرف تبلیغات کنید. اگر این کار را نکنید در تبلیغات ضعیف خواهید بود و حدس بزنید نتیجه چه خواهد بود؟ شکست، گمنامی و از دست دادن مشتریها به نفع رقبا! بسیاری از صاحبان کسب و کار از کسادی و بدی بازار شکایت می کنند و نمی دانند شاید عامل پایین بودن درآمد، کارهایی باشد که آنها انجام نمی دهند! کاری مثل تبلیغات…
 3. رقبای خود را زیر نظر بگیرید و میزان تبلیغات آنها را رسد کنید. اگر می توانید بیشتر از آنها تبلیغ کنید و در غیر این صورت در حد توان این کار را انجام دهید.

تعیین رسانه های مناسب برای تبلیغات

حال که مخاطب و بودجه تبلیغاتی خود را تعیین کردید، نوبت به این می رسد که رسانه تبلیغاتی خود را تعیین نمایید.

اگر برای سایت خود تبلیغ می کنید، باید در کدام سایت ها نمایش داده شوند؟ اگر از تبلیغات گوگل استفاده می کنید چه کلمات کلیدی را باید هدف قرار دهید تا بیشترین بازدهی را داشته باشید؟

اگر برای پیج اینستاگرام خود تبلیغ می کنید کدام پیج ها را برای این کار انتخاب می نمایید؟

در واقع باید ببینید مخاطبان هدف شما بیشتر به چه سایت ها و پیج هایی سر می زنند و بودجه تبلیغاتی شما به کدام یک می رسد؟ بعد از اعتبار آن پیج ها اطمینان پیدا کنید که فالور، لایک و ویو فیک نداشته باشند.

در نهایت بر اساس این 3 فاکتور که گفته شد رسانه های تبلیغاتی خود را انتخاب نمایید.

 

سناریو تبلیغاتی

بیشتر در مورد تبلیغاتی ویدیویی و اینستاگرام معنا پیدا می کند. اما تمام موارد را می توان در مطالب و ریپورتاژ آگهی های سایت هم اعمال کرد.

در این قسمت باید تصمیم بگیرید که می خواهید روی کدام یک از مزایای محصولتان تمرکز کنید و کدام حس مخاطب را هدف قرار می دهید؟ امید به آینده؟ ترس از یک رنج؟ سلامتی؟ روابط و خانواده؟

سناریو تبلیغات

در این قسمت باید تصمیم بگیرید برای تبلیغات خود در اینستاگرام تیزر درست می کنید یا پست اسلایدی و نوشتاری؟

در نهایت با خلاقیت، باید تبلیغات شکه کننده ای را طراحی کنید تا مخاطبان را جذب کند. خلاقیت در این قسمت حرف اول را می زند و برای گرفتن ایده باید خودتان به تنهایی یا به کمک همکارانتان طوفان فکری براه بیاندازید. افزایش اطلاعاتتان نسبت به محصولات، مخاطبان و محصولات رقبا و همینطور توجه به تبلیغات دیگران می تواند در افزایش خلاقیت و گرفتن ایده های جدید کمکتان کند. به مرور زمان این کار خلاقیت درونی شما را افزایش می دهد.

یادتان باشد قبل از تعیین این موارد باید هدف اصلیتان از تبلیغات را مشخص کرده باشید. گاهی قصد شما از تبلیغات فروش است که مستلزم سناریو خاص خود خواهد بود. و گاهی می خواهید مخاطبان هدفتان را که پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به مشتری دارند به پیج خود بیاورید و برندتان را به آنها معرفی کنید. سپس در زمانی دیگر، از محصولتان رونمایی کنید. این هدف هم نیازمند سناریو خاص خودش خواهد بود.

طبق تجربه روش دوم بسیار بازدهی بیشتری می تواند داشته باشد.

تبلیغات گسترده

تبلیغات گسترده نتایج خیلی بهتری نسبت به یک تبلیغ تک برای شما خواهد داشت. حال که همه کارها انجام شده، محتوا تبلیغاتی آماده شده و رسانه های مناسب اعتبار سنجی شدند، با آنها وارد مذاکره می شوید.

بازخورد گرفتن از نتایج تبلیغات در این مرحله بسیار بسیار کار مهمی است. چون رسانه های تبلیغاتی و سناریوهای تبلیغاتی مناسب در هر بیزنس متفاوت است و تنها راه تشخیص بهترین رسانه ها و سناریو ها کنترل نتایج تبلیغات قبلیست. تنها راه برای بهبود نتایج تبلیغات، صحیح و خطا کردن است. با توجه به نظرات خود و مشاور و مدیر تبلیغاتتان، تبلیغات گسترده ای انجام دهید و با بازخورد گرفتن از نتیجه آنها بهترین رسانه ها و سناریو ها را مشخص می نمایید.

ابتدا قسمت کوچکی از بودجه تبلیغاتی را صرف تبلیغ در چند پیج کنید و بازدهی و رفتار مخاطبان را بررسی نمایید. در واقع به این کار به چشم یک تست کوچک نگاه کنید.

سپس اگر از نتیجه راضی بودید آن محتوای تبلیغاتی را در رسانه های مختلف پخش کنید. آنقدر به این کار ادامه دهید تا دیگر کسی نمانده باشد که در گروه مخاطبین شما قرار بگیرد و نام شما را نشنیده باشد.

ابتدای راه و در شروع کار لازم است برای معرفی، بیشتر هزینه کنید. تا فقط نام برندتان را به گوش مشتری ها برسانید. اما بعد که فروش شروع شد باید سعی کنید در هر تبلیغ دو برابر هزینه ای که برای تبلیغات دارید، درآمد کسب کنید. و این فوق العاده خواهد بود.

اگر هزینه تبلیغات و درآمد ناشی از آن با هم برابر باشد، باز هم عالیست. به کار خود ادامه دهید. در واقع در این شرایط شما چیزی از دست نمی دهید اما برندتان را می سازید. اینگونه می توانید انتظار یک نتیجه شگفت انگیز را با رونمایی محصول جدید داشته باشید.

کسی که در این موقعیت باشد، یعنی هزینه تبلیغات و افزایش درآمد ناشی از آن در بیزنسش برابر باشد و تبلیغ نمی کند، نمی تواند خودش را یک مغزمتفکر بداند و باید به همان نتایجی که تا به امروز داشته رضایت دهد!

اما یادتان باشد این نسبت یک به یکِ هزینه تبلیغات و درآمد، مسلما بعد از سپری شدن مدت زمانی ایجاد خواهد شد و اصلا انتظار نداشته باشید که به محض شروع تبلیغات چنین دستاوردی را بدست بیاورید.

چند توصیه مهم

 1. حتی اگر کار تبلیغاتتان را به شرکت های تبلیغاتی می سپارید، به این معنا نیست که دیگر خودتان هیچ کاری نباید انجام دهید. هیچ کس به اندازه شما با محصولات و مخاطبانتان آشنا نیست. کنترل و ایده های شما می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. اگر شما به عنوان صاحب بیزنس نتوانید به مدیر تبلیغاتتان اطلاعات درستی راجع به محصول و مشتریهایتان بدهید، او نمی تواند سناریو تبلیغاتی خوبی بنویسد. بنابراین هرگز تصور نکنید با پرداخت هزینه به شرکت های تبلیغاتی خودتان هیچ مسئولیتِ دیگری در این زمینه ندارید! اینگونه فکر کنید که آنها آنجا هستند تا به شما کمک کنند. فقط همین!
 2. هرگز کیفیت را فدای کمیت نکنید. کیفیت پایین می تواند باعث پایین آمدن اعتبار برند شما شود و برایتان نتیجه معکوس داشته باشد. طبق تجربه ما، 2 ویدیو یا محتوای تبلیغاتی خوب، بسیار نتایج بهتری می تواند نسبت به 10 ویدیو با کیفیت متوسط و پایین داشته باشد.
 3. از یک محتوای تبلیغاتی یکسان در بازه زمانی کوتاه چند بار استفاده نکنید. این کار بازدهی شما را پایین می آورد.
 4. با تبلیغ در رسانه های مختلف از نتایج آنها بازخورد بگیرید. ارائه تبلیغات مکرر به یک سایت یا پیج اینستاگرام نتایج بهینه ای را برایتان نخواهد داشت. از نتیجه بازخورد بگیرید تا با افت بازدهی سریع رسانه های تبلیغاتی خودتان را عوض کنید.

 

برای رزرو مشاوره، طراحی سایت و سئو می توانید با گروه مغزمتفکر تماس بگیرید…

منابع
https://www.coursera.org/learn/wharton-contagious-viral-marketing
https://business.sparklight.com/the-wire/marketing/advertising/basic-principles-advertising
https://courses.lumenlearning.com/marketing-spring2016/chapter/reading-advertising

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *