تبلیغات در اینستاگرام

اصول تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغات یکی از بهترین روشها برای جذب مخاطب هدف در اینستاگرام است. اما اگر اینکار بدرستی انجام نشود روش بسیار گرانی از آب در خواهد آمد. در تبلیغات اصولی وجود دارد که باید آنها را بشناسید و خود را پایبند به آنها نمایید. اگر کارتان را بدرستی انجام دهید می توانید بازده تبلیغات را به صورت چشم گیری افزایش دهید و هزینه ها را کنترل کنید. در این درس اصول تبلیغات در اینستاگرام را به شما آموزش می دهم.

فهرست مطالب

فهرست مطالب

پیش از شروع بحث در مورد اصول تبلیغات در اینستاگرام، لازم است موضوعی را به شما یاداوری کنم. هر زمان که پولی را بابت خرید چیزی خرج می کنیم نتایج آن خیلی سریع به ما می رسد. مثلا اگر یک پیتزا خریده باشید پس از چند دقیقه غذای شما آماده است و آن را به چشم می بینید و طعم آن را حس می کنید. اما در تبلیغات ممکن است با توجه به هدف شما نتیجه خیلی هم سریع خودش را نشان ندهد. در چنین شرایطی بسیاری افراد امید خود را از دست می دهند و دست از تبلیغ بر می دارند.
این افراد همانهایی هستند که مسیری را برای رسیدن به نتیجه طی می کنند و سختی های آن را به جان می خرند اما درست در یک قدمی نتیجه جا می زنند و دست از ادامه کار بر می دارند.
نکته بسیار مهم این است که حتی اگر فرد با تجربه ای در تبلیغات باشید باز هم با تغییر موضوع تبلیغات، مهادلات تغییر می کند و رسیدن به نتیجه مستلزم آزمون و خطاست. اگر بتوانید یک مشاور تبلیغات در کنار خود داشته باشید و اگر فرد مناسبی را انتخاب کنید حتی با احتساب مزدی که به او می دهید باز هم بازدهی تبلیغات اینستاگرامی شما بیشتر خواهد بود.

تبلیغات در اینستاگرامو اگر قصد گرفتن مشاوره را ندارید باید اطلاعات و تجربه های بسیاری کسب کنید و بدانید که راه طولانی و دشواری در پیش دارید. اما سختی به معنای غیر ممکن بودن نیست. سعی کنید هر روز به روند یادگیری ادامه دهید و آنچه یاد می گیرید را به کار ببندید تا به نتایج شگفت انگیزی که حتی خودتان هم فکرش را نمی کنید، برسید.

بنابراین از همین حالا دو نکته را به خاطر می سپاریم. اول اینکه ممکن است نتایج تبلیغات با کمی تاخیر خودشان را نشان دهند. حتی در چنین شرایطی ما خوشبین می مانیم و طبق برنامه ای که در ادامه، روند طراحی آن را خواهم گفت به تبلیغات خود ادامه می دهیم تا به نتیجه برسیم.

دوم با استفاده از آزمون و خطا سعی می کنیم هر بار بازدهی تبلیغاتمان را افزایش دهیم.
خب دیگر باید برویم سراغ اصل موضوع:

تبلیغات هدفمند در اینستاگرام

در گام اول تبلیغات، هدف را باید از دو جنبه مشخص و تحلیل کرد:
از نقطه نظر اول باید ببینیم محصول ما چیست و مخاطب ما کیست؟ موضوع بر سر همان پرسونایی است که مفصلا در مورد آن صحبت کردیم و اگر با من همراه بوده باشید و کارهایی که گفتم را انجام داده باشید حالا باید بوم پرسونای دقیق خود را بدانید. داشتن پرسونای مخاطب علاوه بر تولید محتوا، در تبلیغات هم بسیار بسیار مهم است و با آن خیلی کار خواهیم داشت.
از دیدگاه دوم باید ببینیم اصلا هدف ما از تبلیغات چیست؟ از این زاویه می توان دو هدف را تعریف کرد:
۱. برندسازی و جذب مخاطب بیشتر
۲. فروش
تقریبا در همه موارد هدف نهایی ما فروش محصول یا خدمات است. اما گاهی شما قصد دارید ابتدا برندسازی خود را انجام دهید. به این ترتیب مخاطبین بیشتری پیدا می کنید و افراد بیشتری هم شما را خواهند شناخت. علاوه بر این، برندسازی به شما اعتبار می بخشد و باعث می شود آن مخاطبینی که به دنبالشان هستید راحت تر به شما اعتماد کنند. در نهایت با یک پیشنهاد ویژه یا یک کمپین فروش محصولات و خدمات خود را به فروش برسانید.
اما در دیدگاه دوم مستقیما به دنبال فروش هستید و برندسازی در اولویت دوم شما قرار می گیرید. در این نوع تبلیغ مثلا می گویید محصول ما این است و این مزایا را دارد و ۱۰% تخفیف تا پایان هفته در نظر گرفته ایم و…
بنابراین باید دقیقا بدانیم هدف ما از تبلیغات کدام یک از موارد بالا است چرا که انتخاب هر کدام به طور کلی سناریو تبلیغات و شیوه ارائه آن را تغییر خواهد داد.

من در این مقاله روی تبلیغات در فضای اینستاگرام تمرکز دارم. اما در هر صورت به شما پیشنهاد میکنم مقاله “اصول گام به گان تبلیغات” که درسی کامل و جامع هست را هم از دست ندهید.

آماده سازی پیج پیش از تبلیغات

حتی اگر تمام کارها را مو به مو درست انجام دهید ولی پیجتان را از پیش آماده نکرده باشید، نتیجه آن چیزی که در نظر دارید نخواهد بود. اینجا افراد را به دو دسته تقسیم می کنم. دسته اول کسانی هستند که پیش از این هیچ فعالیتی در اینستاگرام نداشته اند و تازه می خواهند کارشان را شروع کنند.
من در طی این آموزش بارها و بارها تاکید کردم که مهمترین و موثرترین راه برای جذب فالور محتوای ارزشمند و باکیفیت است. پس اگر تازه کارتان را شروع کرده اید حتما ابتدا به محتوای خود رسیدگی نمایید. باید حداقل ۱۲ پست ارزشمند در پیج خود قرار دهید. در هایلایت ها هم می توانید بیشتر در مورد خودتان، سوابق و اعتبارنامه هایتان صحبت کنید.
دسته دوم هم افرادی هستند که پیش از این در اینستاگرام پیج، محتوا و تعدادی فالور داشته اند. اگر اصول تولید محتوای را رعایت کرده باشند و محتوای بی کیفیت در میان آنها نباشد، کار برای آنها راحت تر است و یک قدم از دیگران جلوتر هستند.
پس در هر مرحله ای از کار خود هستید قبل از تبلیغات، به اندازه کافی محتوای جذاب برای پیج خود متناسب با بوم پرسونا و مخاطب هدف تولید کنید. در تولید این محتوا هم به اطلاعاتی که به افراد می دهید باید توجه کنید و هم باید جذابیت بصری را در نظر بگیرید. همانطور که قبلا هم گفتم کاور ویدیوها برای پست های شما، نقش جلد و عنوان را برای کتاب بازی می کند. انتخاب درست عنوان و طراحی صحیح کاور با تصاویر مناسب تاثیر چشمگیری بر خروجی کار دارد.

قبل از تبیلغ، پیج اینستاگرام خود را آماده کنید
شاید این مثال کمی بار منفی داشته باشد اما می تواند منظور مرا کاملا به شما انتقال دهد. اهمیت محتوای جذاب در پیج به اندازه اهمیت طعمه بر سر قلاب ماهیگیری است. اگر طعمه ای در کار نباشد ماهی هم نخواهد بود. (هدف ما یک معامله برد-برد است و نه فریب و شکار مخاطب. این وظیفه ماست که بهترین محصولات و خدمات را به او ارائه کنیم.)
متن بیو پیج را هم متناسب با تبلیغاتی که انجام می دهید و وعده ای که داده اید باید عوض کنید.

انتخاب پیج مناسب برای تبلیغات در اینستاگرام

اولین کاربرد بوم پرسونا در تبلیغات همینجاست. باید بدانیم رنج سنی مخاطب ما چیست؟ به چه موضوعاتی علاقه دارد؟ دنبال کننده کدام پیج ها است؟ با دانستن این اطلاعات حالا دیگر کلیت موضوع پیج هایی که باید برای تبلیغات به دنبالشان باشیم مشخص می شود و می توانیم تعداد زیادی از آنها را به عنوان کاندیدای هدف مورد نظر خود انتخاب کنید. با توجه به فاکتورهایی که در ادامه بررسی می کنیم به مرور تعدادی از آنها حذف می شوند و مناسب ترینها باقی می مانند.
افراد زیادی در مرحله دوم به تعداد فالورها و قیمت تبلیغات در آن پیج توجه می کنند اما موضوع مهم تری هم وجود دارد. قبل از این که به تعداد فالورها توجه کنید باید بدانید که آیا اصلا مخاطبین هدف شما در آن پیج هستند یا نه؟
ممکن است پیجی که ۱۰k فالور دارد اما فالورهای آن نزدیک به بوم پرسونای شما هستند نسبت به پیجی که ۱۰۰k فالور دارد اما مخاطبان هدف شما جز آنها نیستند، برای شما نتیجه خیلی بهتری داشته باشد.
از کجا بدانیم که مخاطبان آن پیج همان افرادی هستند که ما به دنبالشانیم و متناسب با بوم پرسونای ما هستند؟ چه فاکتور هایی را باید بررسی کنیم؟
دو فاکتور مهم می توانند شما را در این بررسی به هدفتان برساند. اول رنج سنی و دوم جنسیت.
این اطلاعات به راحتی توسط اینستاگرام در اختیار آن پیج قرار داده شده است. کافیست از آنها بخواهید یک اسکرین شات از این اطلاعات بگیرند و برای شما بفرستند. بنابراین اگر محصولات و خدمات شما مثلا فقط برای خانوم های ۲۵ تا ۴۰ ساله است می توانید با استفاده از این دو فاکتور پیج های مناسب برای تبلیغات در اینستاگرام را انتخاب کنید.

در انتخاب پیج مناسب برای تبلیغات در اینستاگرام، پرسونای مخاطب خود را در نظر بگیرید
در نهایت در گام سوم باید تعداد فالور و میزان درگیری مخاطبان پیج هدف را بررسی کنید. ممکن است پیجی تعداد زیادی فالور فیک داشته باشد و برای طبیعی جلوه دادن شرایط، هر بار که پستی منتشر می کند هم تعدادی لایک و ویو فیک دریافت کند. به این ترتیب تشخیص فیک بودن یا نبودن یک پیج کمی دشوار خواهد بود.
بهتر است پیجی را که می خواهید در آن تبلیغات خود را به مخاطبان نشان دهید مدتی زیر نظر بگیرید. زمانی که پست جدیدی می گذارد روند لایک و کامنت گرفتن و ویو خورد آن پست را بررسی کنید. اگر در مدت زمان خیلی کمی با سرعت غیر طبیعی تعداد زیادی لایک و ویو بگیرد احتمال اینکه از لایک و ویو فیک استفاده کرده باشد افزایش می یابد.
به کامنت ها توجه کنید. مردم چقدر با پستهای آن پیج ارتباط برقرار می کنند؟
در نهایت هر پست آنها حداقل باید ۱۰% تعداد فالورهایش لایک و ویو بگیرد. اگر غیر از این بود آن پیج برای تبلیغات شما مناسب نیست.
موضوع دیگری که باید در نظر بگیرید تعداد تبلیغاتی است که آن پیج هر روز نمایش می دهد. هرقدر تعداد تبلیغات آن کمتر باشد، اثرگذاری آن بیشتر است و آن پیج به گزینه مناسب تری برای تبلیغ تبدیل می شود.
در انتخاب پیج مناسب برای تبلیغات، به اینفلوئنسرها هم توجه کنید. کسانی که در اینستاگرام به شهرت رسیده اند و تعداد مخاطبان زیادی هم دارند. به اعتبار این افراد و تناسب بین موضوع فعالیتشان با موضوع کاری خود فکر کنید. مثلا اگر قصد فروش لوازم آرایشی را داشته باشید، تبلیغات افرادی مثل صدف بیوتی و شل بیوتی می تواند تاثیر باور نکردنی در فروش شما داشته باشد.( نام این افراد صرفا به عنوان مثال آورده شد و ارائه تبلیغ به آنها بسیار گران قیمت است)
در این میان باز هم یک موضوع مهم را یادآوری می کنم. تبلیغات با آزمون و خطا و آنالیزِ نتایج است که بهتر می شود. با توجه به تمام آنچه گفتم ممکن است تبلیغات در موضوع خاصی در یک پیج نتیجه خوبی داشته باشد و زمانی که تبلیغات دیگری با موضوعی متفاوت به همان پیج بدهید نتیجه چندان قابل قبول نشود. پس تصور نکنید که یک پیج برای تبلیغات در تمام موضوع ها کاملا خوب یا بد است. همه چیز بستگی به شرایط دارد.
در ضمنِ توجه به همه این پارامترها باید به زمان انتشار تبلیغات هم دقت کنید. بهترین زمان همانند محتوا ۸ تا ۱۱ شب و ایام تعطیلات است.

سناریو تبلیغات در اینستاگرام

تا به اینجای کار هدف تبلیغات را تعیین کرده اید، پیج اینستاگرامتان را آماده کرده اید و پیجهایی را که می خواهید در آنها تبلیغ کنید را انتخاب نموده اید. حالا باید به یک سوال دیگر جواب بدهید.
می خواهم تبلیغاتم را چگونه ارائه بدهم؟
در واقع نوشتن سناریو تبلیغات است که پاسخ این سوال را می دهد.
این قسمت بسیار مهم است و باید سعی کنید احساسات افراد را تحریک نمایید. اینکه کدام حس را مورد هدف قرار دهید بستگی به استراتژی شما دارد. می توانید آنها را با ارائه یک داستان کنجکاو کنید، ممکن است بخواهید حس ترس را در آنها ایجاد کنید. ترس از دست دادن یک فرصت خوب. می توانید به یک مشکل بزرگ آنها اشاره کنید و با ارائه راه حلی برای برطرف کردن آن مشکل، حس امید را در آنها تداعی کنید. می توانید از موضوعی صحبت کنید که بیشتر مردم در مورد آن اطلاعاتی ندارند و با شنیدن آن کاملا غافلگیر می شوند.
اینکه در مورد چه موضوعی صحبت می کنید کاملا به خودتان بستگی دارد. دانش و مهارت تبلیغ نویسی در این مرحله بسیار می تواند در طراحی یک سناریو خوب کمک کند.
خلاقیت در تبلیغات حرف اول را می زند. سعی کنید حتما موضوع جدید و کنجکاو کننده ای را انتخاب کنید تا افراد را به دنبال خود بکشانید. یک سناریو تبلیغاتی خوب می تواند بازدهی و نتیجه را دگرگون کند.

سناریو تبلیغات در اینستاگرام
برای رسیدن به یک ایده خلاقانه باید به تبلیغات دیگران بیشتر از قبل توجه کنید. نقاط ضعف و قوت آنها را بررسی کنید و سعی کنید از آنها ایده بگیرید. اگر شریک یا کارمندانی در بیزنس خود دارید می توانید اتاق فکر تشکیل دهید و در مورد سناریو ایده پردازی کنید.
بعد از آنکه خوب فکرهایتان را کردید، فراموش نکنید که باید حتما و حتما و حتما در انتهای ویدیو و متن تبلیغات، دعوت به اقدام را بگنجانید. اینگونه خیلی شفاف به مخاطب می گویید باید چه کار کند و تبلیغ خود را می بندید. مثلا می توانید بگویید وارد پیج شما شود، شما را فالو کند و پست آخر را ببیند. یا می توانید بگویید لینک سایت را باز کند و برای خرید اقدام نماید و یا هر موضوع دیگری که در نظر دارید.

بودجه تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغات سوخت ماشین کسب وکار شماست. اگر بنزینی در کار نباشد، حرکتی هم وجود نخواهد داشت. باید بدانید تبلیغات جزء جدایی ناپذیر هر بیزنس است و اینگونه تصور نکنید که یکبار تبلیغ کردید و دیگر کافی است! دیگر همه مرا شناختند! 😀
تبلیغات یک روند ادامه دار است که علاوه بر جذب مشتری و افزایش درآمد، برند شما را طی زمان می سازد. تبلیغات آغاز یک تحول بزرگ است که هرگز نباید مورد غفلت واقع شود.
بنابراین آن را در برنامه و بودجه بندی خود بگنجانید و هر ماه از آن برای افزایش درآمد استفاده کنید.
حال با این سوال رو به رو می شویم که بودجه تبلیغات باید چقدر باشد؟
به تبلیغات به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنید. سرمایه گذاری برای برند و کسب و کار خودتان.
می دانیم که موفقیت یک موضوع چند عاملی است و نمی توان ادعا کرد که فقط با تبلیغات خوب می توانید بازدهی بی نظیری دریافت کنید اما بدون آن هم نتیجه کار خیلی جذاب نخواهد بود.

واقعیت تلخ

یک واقعیت تلخ در مورد تبلیغات وجود دارد که هرگز نباید آن را فراموش کنید. تبلیغات خوب، محصولات خوب را شکست می دهند. هر چند که این وظیفه هر بیزنسی است که در کنار تبلیغات، بهترین خدمات و محصولات را ارائه کنند.
اگر به بیزنس خودتان اهمیت بدهید و همیشه برای بهبود آن تلاش کنید به شما قول می دهم بهترین و سودآورترین سرمایه گذاری، سرمایع گذاری روی کسب و کار خودتان است.
با تبلیغات نام برندتان را بزرگ کنید و بعد این نامِ بزرگِ شما خواهد بود که از شما در مقابل سایر رقبا محافظت می کند و رفاه را به زندگیتان می آورد.
همیشه و در هر زمان یا در حال پیشرفت هستید و یا پسرفت. اگر از سرمایه گذاری روی کسب و کار خود غافل شوید، نه تنها پیشرفت نمی کنید و برندی نخواهید داشت، بلکه از رقبای خود هم جا می مانید. به طوری که دیگر رسیدن به آنها برایتان بسیار دشوار و پرهزینه خواهد بود.
برویم سراغ پاسخ سوال.

چگونه بودجه تبلیغاتی را تعیین کنیم؟

برای این کار دو راه کار کلی وجود دارد:
۱. می توانید هر ماه درصدی از درآمد خود را به تبلیغات اختصاص دهید. این کاملا به درآمد و شرایط شما بستگی دارد که چند درصد از آن را می خواهید تبلیغ کنید. اگر در ابتدای کار هستید از تبلیغات نترسید و تا می توانید بودجه بیشتری را به آن اختصاص دهید. اما در هر صورت در هیچ زمانی نباید این بودجه کمتر از ۱۰% باشد.
۲. روش دوم این است که رقبای خود را تحت نظر بگیرید. ابتدا باید رقیبای هم اندازه خود را شناسایی کنید. در انتخاب رقیب مناسب مقاله استراتژی رقابت در دنیای کسب و کار می تواند به شما کمک کند.

بعد میزان تبلیغات رقبا را تخمین بزنید. در صورت امکان باید بیشتر از آنها تبلیغ کنید. اگر شرایطش برای شما فراهم نیست، در حد توان خود کار تبلیغات را پیگیری کنید.
نکته مهم این است که حتما باید طبق یکی از اصولی که گفتیم میزان بودجه تبلیغات را از پیش تعیین کنید. به این ترتیب می دانید که باید این مبلغ را در این ماه به تبلیغ اختصاص دهید. درنتیجه کارتان را مداوم و پیوسته ادامه می دهید و از تبلیغات به هیچ وجه چشم پوشی نمی کنید.

 

 

___________________________________________________________________________________________________________________

روند مطالعه دوره نقشه گنج اینستاگرام:

 1. چگونه در اینستاگرام برنده باشیم؟
 2. ۶ دلیل برای جدی گرفتن سوشال مدیا مارکتینگ
 3. ۸ گام اساسی برای رسیدن به گنج در اینستاگرام
 4. از اشتباهات خطرناک در اینستاگرام دور شوید
 5. بوم پرسونا و شناخت مخاطبان هدف
 6. تکنیک ها، الگوریتم و امنیت در اینستاگرام
 7. مهندسی معکوس روی محتوای رقبا
 8. محتوا درمانی در اینستاگرام
 9. گسترش راه های ارتباطی با مخاطبان در دنیای آنلاین
 10. تبلیغات در اینستاگرام
 11. افزایش نرخ تبدیل فالور به مشتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *