از اشتباهات خطرناک در اینستاگرام دور شوید

از اشتباهات خطرناک در اینستاگرام دور شوید

راه های زیادی برای افزایش تعداد فالورها و بزرگتر کردن رسانه خود وجود دارد اما شما به عنوان مدیر کسب و کار، یا مشاور و ادمین پیج اینستاگرام باید بهترین راه را انتخاب کنید که آسیبی هم به پیجتان نزند. گاهی می خواهید برای سرعت بخشیدن به پیشرفت پیج هر کاری که از دستتان بر می آید انجام دهید. اما بدون اطلاعات کافی کاری می کنید که زحمتهای گذشته تان هم از بین می رود و زمان زیادی را از دست می دهید. در نهایت هم باید شکست را بپذیرید و همه چیز را از اول شروع کنید. با من همراه باشید تا این اشتباهات آسیب زننده را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

فهرست مطالب

اشتباهاتی وجود دارند که اگر در ابتدای کارتان در سوشال مدیا مرتکب آنها شوید دیگر باید خواب موفقیت در اینستاگرام را ببینید. اگر هم یک پیج قوی داشته باشید و با این وجود این اشتباهات از شما سر بزند، مطمئن باشید مطابق الگوریتم های اینستاگرام خیلی سریع حذف خواهید شد و بازدهی پیجتان به شدت افت می کند. پیج های موفق زیادی را می شناسم که با این اشتباهات اعتبار و نتایج مثبت خود را از دست دادند و دیگر هرگز نتوانستند به شرایط قبلی بازگردند.

اول باید بدانید تنها با دیدن تعداد فالور یک پیج نمی توانید در مورد قوی یا ضعیف بودن آن اظهار نظر کنید. در واقع این خود کمپانی اینستاگرام است که طبق معیارهای خودش خوب یا بد بودن پیج را مشخص می کند. گاهی ممکن است پیجی ۱۰۰k فالور داشته باشد اما خیلی خیلی کمتر از پیجی که ۱۰k فالور دارد بتواند بازخورد و نهایتا فروش ایجاد کند.

اگر هر پیج اینستاگرام را مانند یک انسان در نظر بگیریم هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. یکی فعال و زرنگ دیگری تنبل و گوشه گیر، یکی کاملا سالم و دیگری بیمار و در حال مرگ!

اشتباهات خطرناک در اینستاگرام

اول می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که از نظر اینستاگرام چه پیجی قویتر است؟ پاسخ به این سوال می تواند بسیار مهم باشد. چرا که اینستاگرام به پیج های قویتر کمک می کند تا روز به روز قویتر هم بشوند و پیج های ضعیفتر را حذف می کند.

اما چرا این کار را می کند؟ کافی است خودتان را جای مدیران و تصمیم گیرنده های اصلی این اپلیکیشن بگذارید.

اگر شما مدیر اینستاگرام بودید چه هدفی را دنبال می کردید؟

پاسخ واضح است. آنها می خواهند اپلیکیشن اینستاگرام فراگیرتر شود و افراد بیشتری، زمان بیشتری را در آن بگذرانند. برای رسیدن به این هدف هم باید جذاب ترین و سرگرم کننده ترین محتوا را در مقابل چشمان کاربرانشان قرار دهند تا آنها را تشویق به استفاده هر چه بیشتر از اینستاگرام نمایند.

خب حالا هوش مصنوعی این برنامه چگونه باید محتوای جذاب را تشخیص دهد؟ ساده است. از میزان واکنش هایی که نسبت به یک پست داده می شود.

پیش از این هوش مصنوعی اینستاگرام از چنین قوانینی پیروی نمی کرد و بسیار ساده هر پست را با توجه به زمان انتشار آن، به مخاطبین نشان می داد. اما مدیران و برنامه نویسان این اپلیکیشن روز به روز آن را پیشرفته تر می کنند تا به جذابیت آن افزوده شود و خیلی هم از الگوریتم های آن اطلاعاتی نمی دهند. با این اوصاف جایی برای نگرانی نیست چرا که شما با مغزمتفکر همراه هستید. 🙂

اینستاگرام با توجه به تعداد فالور، لایک، کامنت، سیو و اشتراک گذاری پست مخصوصا در اولین ساعت از انتشار، آن را به مخاطبین شما نشان می دهد یا وارد اکسپلور می کند. در فصل مربوط به الگوریتم های اینستاگرام بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

اما برای این قسمت تا همینجا بدانیم که اینستاگرام پیجی را قوی می داند که بیشتر با مخاطبان خود در تعامل است و با توجه به تعداد کل فالورها، درصد بیشتری از آنها درگیر محتوای پیج هستند و محتوا برای آنها جذابیت بیشتری دارد. با این توضیحات برویم سراغ اشتباهات بزرگ در اینستاگرام.

اشتباهات خطرناک در اینستاگرام

خریدن پیج اینستاگرام

تعداد فالور برای شما اعتبار بیشتری ایجاد می کند و در واقع مانند ویترین یک مغازه برای جلب توجه عمل می کند. با این وجود خریدن پیج اصلا راه حل مناسبی نیست. برای این حرف چندین دلیل وجود دارد.

اول اینکه نمی توانید تشخیص دهید چه تعدادی از فالورهای آن پیج فیک است! برای این کار هیچ راهی وجود ندارد. گذشته از این اصلا نمی دانید میزان تعامل پیج با کاربران چقدر است. اگر ابتدای کار صاحب آن پیج هم اشتباهاتی که در حال بررسی آنها هستیم را مرتکب شده باشد شما یک پیج مریض را خریداری می کنید که به شدت آسیب دیده و بهبود آن اگر نگوییم غیر ممکن است، بسیار بسیار سخت است. در واقع اگر از صفر شروع کنید راه بسیار ساده تری در پیش خواهید داشت.

دوم اینکه موضوع آن پیج قبلا چیز دیگری بوده است و اگر هم فرض کنیم مخاطبان آن واقعی باشند، برای دریافت محتوایی با موضوع دیگری آن پیج را دنبال می کنند. به محض خرید و شروع به پست گذاری با موضوع خودتان بسیاری از آن مخاطبان پیج را ترک می کنند و این خود یک امتیاز منفی بزرگ از طرف اینستاگرام برای پیجتان است.

سوم اینکه هر پیج با یک شماره تلفن و ایمیل ساخته می شود. وقتی پیجی را خریداری می کنید، حتی اگر شماره تلفن و ایمیل را هم تغییر دهید باز هم صاحب اول آن، کسی که آن پیج را ساخته می تواند آن را از چنگ شما در بیاورد و تضمینی هم نیست که این کار را نکند. در این صورت علاوه بر زمان، پولتان را هم از دست می دهید و دستتان هم به جایی بند نیست! بنابراین امنیت پایین، شاهد سوم برای اثبات اشتباه بودن خرید پیج است.

خرید پیج اینستاگرام یک اشتباه بزرگ

فالور فیک

گفتم یکی از اشکالات خرید پیج این است که نمی توایم تشخیص دهیم چه تعداد از فالور های آن فیک هستند.

بله فالور فیک اشتباه بدی است که ممکن است مرتکب شوید. شاید زمانی خرید آن برای پیج تان اعتبار به همراه داشت اما امروزه دیگر چنین نیست. با خرید فالور فیک، فالور بیشتری به پیج خود اضافه می کنید اما هیچ کدام از آنها فعال نیستند. نه لایکی و نه کامنتی. به این ترتیب مثلا شما با ۱۰k فالور ۵۰ تا لایک می گیرید!

اهداف برنامه نویسان اینستاگرام را به یاد بیاورید. آنها به دنبال نشان دادن محتوا و پیج های جذاب هستند. حال شما در این مثال از نیم درصد کل تعداد فالورتان لایک گرفته اید. بنابراین هوش مصنوعی اینستاگرام این برداشت را می کند که محتوای شما چندان هم جالب نبوده که مورد پسند فالورهایتان قرار نگرفته است. پس شما را در معرض دید قرار نمی دهد.

استفاده از ربات اینستاگرام

انی روش دیگر خیلی خیلی کمتر استفاده می شود. به هر حال آن را بررسی می کنیم. اجازه بدهید یک تجربه را در این زمینه با شما در میان بگذارم.

مدتها پیش اینستاگرام ابزاری به نام API را در اختیار برنامه نویسان قرار می داد تا آنها بتوانند با استفاده از این ابزار برنامه های کاربردی مربوط به اینستاگرام را بنویسند. یکی از این برنامه ها ربات های اینستاگرام بود. کار آنها این بود که پیج ها و هشتگ های هدفی برایشان تعیین شود و از طرف ادمین پیج بروند و دنبال کننده های پیج های هدف را فالو کنند، پست هایشان را لایک کنند و برایشان کامنت بگذارند. پس از مدتی هم آنها را آنفالو نمایند.

به این ترتیب درصدی از آنها از وجود شما خبردار می شدند و در مقابل فالو شدن، پیج شما را فالو می کردند. بنابراین پس از مدتی تعداد فالورها افزایش پیدا می کرد و بازدهی آن ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر در ماه بود. اما سیاست های اینستاگرام تغییر کرد و آنها تمام ابزاری را که در اختیار برنامه نویسان قرار داده بودند از محدود یا کاملا از دسترس خارج نمودند. اینگونه بود که ربات ها هم از کار افتادند.

در این شرایط یکی از پروژه های شکست خورده مغزمتفکر شروع شد! پروژه چی بود و چرا شکست خورد؟

تیم برنامه نویسی ما با استفاده از زبان برنامه نویسی دیگری که به ابزار کمپانی اینستاگرام احتیاجی نداشت، رباتی را برنامه نویسی کرد. این ربات دقیقا همان کار ربات های قبلی را انجام می داد و طوری عمل می کرد که گویی یک ادمین انسانی دارد این کار را انجام می دهد.

ربات را روی ۱۰ پیجِ تست قرار دادیم. تا چند روز به درستی کار می کرد و بعد متوجه می شدیم که اینستاگرام آن پیج ها را جریمه می کند. دیگر نمی توانستند پیج جدیدی را فالو کنند و یا پستی را لایک کنند و کامنت بگذارند. تصور می کردیم شاید به دلیل سرعت فعالیت این اتفاق افتاده اما حتی زمانی هم که سرعت ربات را خیلی کم کردیم هم این اتفاق تکرار شد.

از این تجربه در می یابیم که سیاست های جدید اینستاگرام بر این مبناست که کاملا با رفتار ربات گونه برخورد کند. الگوریتم اینستاگرام با توجه به آی پی دستگاه، روند اجرای فرامین و تسکها می تواند متوجه شود که پیج توسط یک انسان مدیریت می شود و یا یک ربات روی آن فعال است. اگر ربات تشخیص داده شود، کارتان تمام است.

اینستاگرام پیج هایی را که از ربات استفاده می کنند جریمه می کند

به تازگی تبلیغاتی از رباتهای اینستاگرام می بینم. استفاده از این ربات ها می تواند اشتباه بعدی باشد. حتی اگر رفتار ربات گونه توسط یک فرد انسانی صورت بگیرد باز هم اینستاگرام آن را به عنوان یک ربات در نظر می گیرد. رفتار ربات گونه به شکل های مختلفی می تواند انجام شود. مثلا اگر پیامی با محتوای یکسان برای افراد مختلف در مدت زمان کوتاهی ارسال کنید یا با سرعت زیاد و مداوم پیج های مختلف را فالو و آنفالو کنید، از خود رفتار ربات گونه نشان داده اید.

به علاوه برای استفاده از ربات ناچار هستید یوزرنیم و پسورد خود را در اختیار آن قرار دهید که این موضع امنیت پیج را کاهش می دهد.

در یک کلام نه از ربات استفاده کنید و نه از خودتان رفتار ربات گونه نشان دهید.

شرکت در مسابقات گسترده

مسابقات زیادی برگذار می شوند که با اهدا جوایز ارزنده مردم را تشویق به فالو کردن اسپانسرها می کنند. مثلا می گویند پیج ما را فالو کن، ۱۲۰ فالوینگ ما را هم فالو کن و در قرعه کشی که جوایز آن یک ۲۰۶، ۱۰ تا آیفون X و ۱۰۰ تا سکه است شرکت کن.

اگر شما اسپانسر این مسابقات شوید، با شروع تبلیغات تعداد فالور های شما هم افزایش پیدا می کند و هر روزی که از شروع مسابقه می گذرد فالور های شما بیشتر و بیشتر می شوند. تا اینجا همه چیز خوب است و اینستاگرام هم شما را دوست دارد. اما فراموش نکنید درصد بالایی از آن فالورهای جدید مخاطب شما نیستند و فقط به این دلیل شما را فالو کرده اند که می خواهند برنده جوایز مسابقه باشند.

به این ترتیب پس از پایان مسابقه آنها شما را آنفالو می کنند و پیج شما ریزش سنگینی را تجربه می کند. گذشته از این آنهایی هم که فراموش می کنند که چرا شما را فالو کردند و در پیجتان می مانند فعالیتی نخواهند داشت.

به این ترتیب با توجه به کاهش شدید تعداد فالور و عدم فعالیت آنها، باز هم هوش مصنوعی اینستاگرام شما را به عنوان یک پیج کسالت آور خواهد شناخت و از دور خارجتان می کند. این اشتباهی است که می تواند پیج شما را برای همیشه ناتوان کند.

مسابقه فقط در دو صورت می تواند توجیه شود:

 1.   آن مسابقه را در پیج خودتان اجرا کنید و از فالورهای فعلیتان بخواهید برای برنده شدنِ آن جایزه برایتان کامنت بگذارند. در ادامه خواهیم دید که تعداد کامنت مهمترین فاکتور برای ایستاگرام  برای تشخیص میزان درگیری مخاطبین با پیج شما است. بنابراین با افزایش تعداد کامنت، شانس شما برای رفتن به اکسپلور و جذب مخاطب بیشتر می شود.
 2. موضوع پیج شما کاملا عمومی است و می تواند برای همه افراد جذابیت داشته باشد. در این صورت می توانید در مسابقات شرکت کنید. اما همچنان نباید از کیفیت محتوا غافل شوید.

 

استفاده از هشتگ نامرتبط

هشتگ ها برای تقسیم بندی محتوا استفاده می شوند. اما اگر از هشتگ های غیر مرتبط استفاده کنید تا بازدیدتان را بالا ببرید توسط اینستاگرام جریمه خواهید شد. بعضی از فعالان سوشال مدیا با علم به اینکه مخاطبینشان ممکن است برخی هشتگ های جذاب را سرچ کنند و با توجه به اینکه می دانند بازار این هشتگها به شدت داغ است، هرچند که به موضوع مورد نظرشان هیچ ربطی ندارد از این هشتگ ها استفاده می کنند و این موضوع باعث می شود پیج آنها افت کند. بازدیدی که از این طریق به دست می آورید اصلا نتیجه مثبتی ندارد. چرا که مخاطبین به دنبال اطلاعات خاصی هستند و وقتی می‌بینند که محتوای شما به هشتگی که سرچ کرده اند هیچ ربطی ندارد در بهترین حالت پیجتان را ترک می کنند و در بدترین حالت، ممکن است آن را ریپورت کنند و در نتیجه صفحه شما دیگر در اکسپلور اینستاگرام مشاهده نمی شود.

استفاده از هشتگ نامربوط یک اشتباه بزرگ در اینستاگرام

 

تگ کردن بی مورد اینفلوئنسرها

روش دیگری که باید از آن دوری کنید تگ کردن اینفلوئنسرهاست. بلاگرهای زیادی وجود دارند که در حوزه های مختلفی کار می‌کنند. اگر با تگ کردن بی مورد در پست هایتان آنها را آزار دهید توسط اینستاگرام تنبیه خواهید شد. تگ کردن اینفلوئسرها هیچ کمکی به اضافه شدن ارزش، به محتوای شما نخواهد کرد.

حتما باید دلیلی وجود داشته باشد تا شما یک اینفلوئنسر را تگ کنید و توجه او را جلب کنید. حداقل موضوع مورد نظر شما باید مورد توجه آن اینفلوئنسر بوده باشد. مثلا اگر یک اینفلوئنسر اخیرا در مورد کفش های ورزشی و یک برند خاص صحبت کرده است، حالا آن شخص می تواند یک فرد مناسب برای تگ کردن در یک محتوا در مورد کفش های ورزشی باشد. چراکه دقیقا به چیزی که شما می گویید علاقه دارد. با تگ کردن اینفلوئنسری که اصلا در مورد موضوع محتوای شما حرفی نزده و هیچ ربطی به او ندارد نه تنها جذب فالور مفیدی نخواهید داشت و در واقع یک کار بیهوده انجام می دهید، بلکه ممکن است این بلاگر آزرده خاطر شود و شما را ریپورت کند و در نهایت به صورت اتوماتیک توسط اینستاگرام به خاطر این کار جریمه شوید.

 

بعد از بررسی همه این اشتباهات شاید سوالی برایتان پیش بیاید.

پس چطور تعداد فالورها را افزایش دهم؟

عجله نکنید. می توانید با محتوای با کیفیت و کمی تبلیغات به هدفتان برسید. برای اینکه مخاطبین را درگیر کارهای خودتان کنید باید کیفیت محتوا را بالا ببرید. باید چشم‌ها را جذب محتوای خود کنید. از بهترین خودتان استفاده کنید و اگر این کار را درست انجام دهید، اینستاگرام به شما پاداش خیلی بزرگی می‌دهد و در رسانه‌های اجتماعی شکست نخواهید خورد.

در ادامه بیشتر در این مورد توضیح خواهم داد.

 

___________________________________________________________________________________________________________________

روند مطالعه دوره نقشه گنج اینستاگرام:

 1. چگونه در اینستاگرام برنده باشیم؟
 2. ۶ دلیل برای جدی گرفتن سوشال مدیا مارکتینگ
 3. ۸ گام اساسی برای رسیدن به گنج در اینستاگرام
 4. از اشتباهات خطرناک در اینستاگرام دور شوید
 5. بوم پرسونا و شناخت مخاطبان هدف
 6. تکنیک ها، الگوریتم و امنیت در اینستاگرام
 7. مهندسی معکوس روی محتوای رقبا
 8. محتوا درمانی در اینستاگرام
 9. گسترش راه های ارتباطی با مخاطبان در دنیای آنلاین
 10. تبلیغات در اینستاگرام
 11. افزایش نرخ تبدیل فالور به مشتری

2 پاسخ

 1. سلام
  پس به نظر شما من پیجی رو که هیچ فالوری نداره و تازه دارم راه اندازی می کنم چطور بالا بیارم؟
  فالور فیک نزنم؟
  اینطوری کسی اعتماد نمی کنه که…

  1. سلام
   برای این کار ۳ راه کار دارید:
   ۱-شروع کنید به تولید محتوای جذاب و و با پیج های دیگه در تعامل باشید. براشون کامنت بزارید. لایکشون کنید و افراد علاقه مند به اون حوزه رو فالو کنید. جواب دایرکت ها و کامنتهای پیج رو حتما بدید و کمی صبور باشید. ابتدای کار شاید کمی کند پیش بروید اما به زودی روند پیشرفت سرعت می گیره.
   ۲-از دوستان و آشنایانتون کمک بگیرید. اونها رو فالو کنید و احتمالا اونها هم به واسطه شناخت شما، شما را فالو خواهند کرد. در مرحله بعد می توانید از آنها بخواهید پست های جذاب شما را استوری کنند و پیج شما را به دوستان دیگرشان هم معرفی نمایند. به این ترتیب فالورهای اولیه ای که نیاز دارید را بدست می آورید. سپس بروید به سراغ راه حل اول.
   ۳-اگر از نظر مالی محدودیت زیادی ندارید می توانید از این راه حل استفاده نمایید. ما با فالور فیک مخالفیم چون آمار فعالیت مخاطبان پیج را پایین می آورد. می توانید تعدادی فالور فیک استفاده کنید اما باید یادتان باشد که این تنها هزینه شما نخواهد بود. در ادامه تا زمانی که پیجتان تعداد قابل توجهی فالور واقعی داشته باشد باید لایک های فیک هم برای هر کدام از پست هایتان بخرید و این کار کمی هزینه بر است. در ادامه می توانید با تبلیغات تعداد دنبال کننده ها را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *