محتوا درمانی در اینستاگرام

محتوا درمانی در اینستاگرام

کیفیت محتوا، کیفیت برندتان را در ذهن مخاطب می سازد. در ابتدای راه چگونه می توانیم با کمترین هزینه، بهترین محتوا را تولید کنیم و در مقابل چشمان مخاطبان قرار دهیم؟ محتوا درمانی و حالت اتوپایلوت در اینستاگرام به چه معنا هستند؟

فهرست مطالب

فهرست مطالب

حالا که تحقیقات تمام شده است، می خواهیم محتوای خود را در مورد موضوع مشخص شده برای مخاطب هدف تولید کنیم و آنها را در مناسب ترین پلتفرمها برای فعالیتمان منتشر نماییم.

قدم بعدی پیدا کردن محتوا است. من خبر خوب و خبر بدی برایتان دارم. خبر خوب این است که می توانید در ابتدای راه پول خیلی زیادی را صرفه جویی کنید و خبر بد اینکه نیاز به صرف زمان زیادی دارید و باید به جزئیات توجه کنید. راه دیگری هم وجود ندارد.

محتوا درمانی سلاح مخفی اینستاگرام

اصلاً نباید محتوایی را که منتشر می کنید دست کم بگیرید تک تک این محتوا برند شما را می سازند و کاهش کیفیت محتوا اصلا موضوع قابل مذاکره ای نیست. نمی توانید محتوای شانسی را که تا حدودی به موضوع مورد نظرتان مرتبط است، انتخاب و پست کنید. این به شما کمک نمی کند که چشمان مخاطبانتان را به سمت خود بکشانید و اعتبار لازم را به شما نمی دهد که با استفاده از آن بتوانید مخاطبانی را که جذب کرده اید به مشتری تبدیل نمایید .

تاثیر محتوا در پیشرفت پیج اینستاگرام

محتوا درمانی اینستاگرام چیست؟

همانطور که بالاتر اشاره کردم می توانید با محتوا درمانی پول زیادی را حفظ کنید.

اینکه بتوانید خودتان مداوم محتوایی تولید کنید و در صفحه تان قرار دهید بسیار عالی خواهد بود. اما اینکار مستلزم استخدام نفرات و هزینه های زیادی است. گذشته از این در برخی موضوعات واقعا امکان تولید مستمر محتوا توسط شخص شما وجود ندارد. در چنین شرایطی می توانید هزینه ها را کاهش دهید و در کنار محتوایی که خودتان تولید می کنید از محتوای با ارزش افراد دیگر هم استفاده نمایید تا به روند پیشرفتتان سرعت ببخشید. البته این روش در پرسونال برندینگ کاربرد کمتری دارد ولی در ساخت برند تجاری و پیج های بیزنسی فوق العاده است. (در ساخت برند شخصی هم میتوانید محتوای چندین پست را با هم ترکیب کنید، دانش خود را هم به آنها اضافه نمایید و به سادگی در تولید محتوا برای پیج و برند شخصی خودتان ازآنها استفاده نمایید.)

تولید محتوای ارزان

در مرحله محتوا درمانی،  موضوع  بر سر این نیست که شما خودتان پیوسته محتوایی را تولید کنید. بلکه می توانید محتوایی که دیگران تولید کرده اند، بهبود دهید و آنها را باز نشر نمایید.  و این یک بازی برنده برنده است. چراکه شما با نشر آنها، به صاحب اصلی محتوا، تعدادی فالور رایگان هدیه می دهید و از طریق شما افرادی او را خواهند شناخت. و شما برنده خواهید بود چون به واسطه محتوای ارزشمندی که ارائه کردید مخاطبینی که به مطالب با کیفیت در حوزه کاری شما علاقه دارند، به لیست فالور هایتان اضافه می شوند.

در این بازی همه برنده هستند. هم کسی که تولید کننده محتوا است، هم مخاطب که محتوایی ارزشمند دریافت کرده و هم خود شما.  بازی اینگونه ادامه پیدا می کند و زمان و پول بسیار زیادی را صرفه جویی می کنید. اگر حتی یک بار برای تولید محتوای اورجینال  و دست اول تلاش کرده باشید متوجه هستید که این کار هزینه و زمان خیلی زیادی را از شما خواهد گرفت.

محتوا  درمانی به شما این قابلیت را می دهد تا توجه مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب کنید و اعتباری که نیاز دارید، بدست آورید. بدون اینکه لازم باشد هزینه زیادی را صرف کنید، می توانید از محتوای افراد دیگر استفاده کنید. پیج های فان و تجاری از این روش بسیار استفاده می کنند. این روش در یوتوب امتحان خودش را پس داده است.

یادتان باشد منظور من این نیست که دقیقا محتوای آنها را منتشر کنید. بهتر است محتوای منتشر شده توسط آنها را تغییر دهید و چیزی به آن اضافه نمایید. به این ترتیب ارزش بیشتر به آن می بخشید.

اما این را بدانید که نیمه تاریک این استراتژی صرف زمان زیاد برای یافتن و تغییر محتوای باکیفیت است.

مسلماً نیاز نخواهد بود به اندازه تولید محتوا دست اول برای اینکار زمان صرف کنید اما به هر حال باید تایمی را برای پیدا کردن محتوای با ارزش اختصاص دهید. چرا که همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، نمی توانید هر محتوایی را در صفحه اینستاگرام قرار دهید. چون این محتوا برند شما را می سازد و اگر مخاطبان بفهمند که محتوای بدون کیفیتی را بصورت اتفاقی انتخاب می کنید و آنها را بازنشر می کنید پیج شما را ترک می کنند.

 

اصول تولید محتوا

طی تحقیقاتی که در مراحل قبل انجام دادید حالا می دانید که چه موضوعاتی با چه فرمتهایی بازخورد بهتری از مخاطبان هدف شما دریافت کرده است. تمام نشانگرها (تعداد لایک، کامنت، اشتراک گذاری) به شما می گویند که باید به دنبال بهترین محتوا با بیشتر تقاضا باشید.

در این نقطه می توانید کارتان را با محتوای اورجینالی که خودتان تولید می کنید ادامه دهید. و یا بر اساس روش دوم، از بهترین محتوای فعالان در زمینه کاری خود استفاده نمایید تا باز هم بازخوردهای بیشتری دریافت کنید. من اگر جای شما باشم و بخواهم از روش دوم استفاده کنم به دنبال افرادی می گردم که در زمینه کاری شما خارج از کشور فعالیت می کنند. اینکار ایده های بسیار جالبی به شما می دهد. علاوه بر این می توانید محتوای آنها را ترجمه و پخش کنید.

می توانید روند محتوا درمانی (استفاده از محتوای باکیفیت دیگران) را تا چند هفته ادامه دهید و نتایج را بررسی کنید و به الگوی مناسب برسید. به زودی خواهید دید بعضی از این محتوا نرخ اینگیجمت بسیار بیشتری را دریافت می کنند.

اینجا نقطه شروع فاز دوم مهندسی معکوس است. در قسمت قبل روی محتوای رقبا تمرکز داشتیم و سعی کردیم بهترین آنها را پیدا کنیم. پس از مدتی که تعداد پست ها و فالورهای پیج خودمان به حد قابل قبولی رسید می توانید کار مهندسی معکوس را روی صفحه خود ادامه دهید و بهترین محتوا را پیدا کنید.

زمانی که کاملا با سلیقه مخاطبانتان آشنا شدید می توانید با محتوای اورجینالی که توسط خودتان تولید شده وارد میدان شوید. من شخصا از هر دو روش فوق استفاده می کنم.

اگر در مورد موضوعات و محتوای مختلفی که می توانم در پیجم استفاده کنم مطمئن نباشم، سعی می کنم با استفاده از محتوای دیگران مسیرم را روشن کنم و بعد از اینکه کاملا با علایق مخاطبانم آشنا شدم، شروع به تولید محتوا می کنم. نمی توان گفت که حتما یکی از روشهای فوق بهتر از دیگریست. همه چیز کاملا به شرایط شما بستگی دارد. نکته مثبت روش دوم این است که اوایل کار که بیشتر قصد تست کردن واکنش مخاطبان را دارید، زمان و هزینه زیادی برای تولید محتوا صرف نمی کنید.

هنگام بررسی واکنشها از خودتان بپرسید:

 • زمانی که مخاطبان محتوای مرا می بینند به دنبال راه حل برای کدام یک از مشکلاتشان هستند؟
 • این محتوا چگونه باید ارائه شوند؟
 • آیا عنوان هایم احساسات را تحریک می کنند؟
 • آیا باید در زیرعنوان ها سوالی را مطرح کنم؟
 • آیا محتوای پیجم به اندازه کافی خوب هستند که مخاطبان را دنبال خود بکشند یا فقط هستند که باشند؟!

به این موارد به شدت توجه کنید. مردم در مورد یک کتاب از روی جلد آن قضاوت می کنند. در مورد پست ها و مقالات شما هم شرایط دقیقا به همین شکل است. کاور پستها، در اینستاگرام نقش جلد کتاب را بازی می کند.

نتایج را آنالیز کنید.

 • چه نوع فرمتی چشمان بیشتری را به خود جذب می کنند؟
 • کادر پستها چگونه باید باشند؟
 • آیا باید از یک تصویر بزرگ در آنها استفاده شود؟
 • آیا باید تصویر کوچک تر در کنار یک عنوان بزرگ نمایش داده شود؟
 • این تغییرات چه تفاوتهایی در نتایج و بازخورد محتوا از سوی مخاطبان خواهد داشت؟

زمانی که پاسخ تمام این سوالات را به روشنی دریافتید، وقت آن میرسد که جدول محتوای خود را که بر اساس آن در طی هفته و ماه باید محتوا تولید کنید تنظیم نمایید و کار تولید محتوای اورجینال را شروع کنید.

حالا مطمئن هستید که فقط به خاطر محتوای موفق یکی از رقبا کار را شروع نکرده اید. چرا که ممکن است به یک دلیل دیگر آن پست بازخورد خوبی گرفته و وایرال شده باشد. حالا با اطمینان بیشتری اقدام می کنید. حالا تمپلیت و موضوعات خود را بر اساس محتوایی که خودتان منتشر کرده اید و موفقیت آنها به شما اثبات شده، با اعتماد بنفس بیشتری انتخاب می کنید.

پست و استور تبلیغاتی

خیلی هم هیجان زده نشوید. هنوز یک موضوع بسیار مهم باقی مانده است. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شکست در اینستاگرام می شود این است که پست ها و استورها کاملا به صورت تبلیغاتی طراحی می شوند. هیچکس با چنین محتوایی به شما اعتماد نخواهد کرد. با این کار فقط فالورها را از خود دور می کنید. این کار جواب نمی دهد.

به جای محتوای تبلیغاتی، به این فکر کنید که آنها باید آموزنده باشند. به این فکر کنید که قرار است به مخاطبانتان چیزی را یاد بدهید. مسلم است که هدف نهایی شما فروختن کالا یا خدمات است اما پیش از آن باید محتوای باکیفیت و ارزشمندی را ارائه کنید و در این بین گاهی پیشنهادهایی برای خرید محصولات بدهید.

یادتان باشد نباید در ارائه این پیشنهادات زیاده روی کنید. این کار مثل راه رفتن روی یک طناب است. باید تعادل را رعایت کنید. ممکن است با یک اشتباه یا تکرار آن، مخاطبان را از خود ناامید و ناراضی نمایید. در این صورت آنها اعتمادشان را از دست می دهند و از شما روی بر می گردانند.

محتوای شما باید ارزشی را به زندگی فالور هایتان اضافه نماید. اینگونه است که اعتماد ساخته می شود و با انتشار محتوای بی ارزش و تبلیغاتی هرگز نمی توانید چنین حسی را در آنها ایجاد کنید.

 

 استراتژی دعوت به اقدام

حالا که مخاطبین هدف خود را می شناسید، با توجه به محتوای با کیفیتی که برای آنها جالب است و شما آن را منتشر می کنید افراد بیشتری را به سمت خود جذب می نمایید و به این می گویند یک استراتژی موفق.

آنها محتوایی را که می خواهند، دریافت می کنند و شما اعتمادشان را جلب می کنید.

دعوت به اقدام در اینستاگراملزوما شاید کارتان فروش نباشد. می توانید با افزایش فالورها از طریق تبلیغات درآمد کسب کنید یا شاید هدف شما از افزایش فالورها صرفا کسب اعتبار و شهرت باشد. این هدف کاملا به خودتان بستگی دارد.

در نهایت مردم برند شما را می شناسند و اینجا محتوای دارای “دعوت به اقدام”(CALL TO ACTION) به معادله اضافه می شود. در این محتوا مخاطبین خود را دعوت به انجام کاری می کنید. مثلا از آنها می خواهید دوستان خود را در کامنتها تگ کنند یا محتوای شما را با آنها به اشتراک بگذارند. در واقع با این روش پیجتان را در حالت اتوپایلوت قرار می دهید. به این ترتیب تعداد فالورها و در نتیجه اعتبار پیجتان افزایش پیدا کند.

یا اگر هدفتان کسب درآمد از تبلیغات باشد از فالورهای خود می خواهید پیجی را فالو کنند و در نتیجه بازدهی تبلیغات پیج شما بالاتر می رود و تبلیغات بیشتری دریافت می کنید.

یا ممکن است از آنها بخواهید محصولی را که شاید تخفیف هم دارد خریداری کنند(این بستگی به استراتژی فروش شما دارد). این محصول می تواند هر چیزی باشد. کتاب، پکیج آموزشی، لوازم آرایشی یا هر چیز دیگری.

پست دعوت به اقدام

حالت اتوپایلوت در اینستاگرام

در واقع بهترین قسمت محتوا درمانی از اینجا شروع می شود. زمانی که به حد مشخصی از کیفیت و کمیت محتوا و تعداد فالور برسید، اتوپایلوت کردن پیج خیلی ساده خواهد بود. پستهای شما به اشتراک گذاشته می شوند و صفحه اینستاگرامتان با سرعت بیشتر و زحمت کمتری به رشد روزافزون خود ادامه می دهد.

باز هم یادآوری می کنم. میزان پیشرفت شما در این مرحله بستگی به کیفیت محتوایی دارد که از روز اول منتشر کرده اید. هرگز و در هیچ مرحله ای از کار و به هیچ دلیلی محتوای بی کیفیت در پیجتان قرار ندهید. فراموش نکنید برای ساختن برندتان به سختی تلاش کرده اید و نباید آن را با انتشار محتوای بی ربط و بی کیفیت خراب کنید.

پس نسبت به محتوا بسیار حساس باشید. قبل از انتشار آن را به دقت بررسی کنید که بروز باشد و از لحاظ کیفیت متن، گرافیک و فیلم برداری( اگر محتوا ویدیویی است) استانداردها حداقلی شما را پاس کند. البته این کار زمان بیشتری از شما می گیرید. درعوض نیازی به صرف هزینه های زیاد نخواهید داشت. قول می دهم ساختن یک برند قدرتمند ارزشش را دارد.

کیفیت محتوا، کیفیت برندتان را برای مخاطب مشخص می کند. می تواند برندتان را بسیار معتبر یا بسیار ضعیف نشان دهد. انتخاب با شماست.

___________________________________________________________________________________________________________________

روند مطالعه دوره نقشه گنج اینستاگرام:

 1. چگونه در اینستاگرام برنده باشیم؟
 2. 6 دلیل برای جدی گرفتن سوشال مدیا مارکتینگ
 3. 8 گام اساسی برای رسیدن به گنج در اینستاگرام
 4. از اشتباهات خطرناک در اینستاگرام دور شوید
 5. بوم پرسونا و شناخت مخاطبان هدف
 6. تکنیک ها، الگوریتم و امنیت در اینستاگرام
 7. مهندسی معکوس روی محتوای رقبا
 8. محتوا درمانی در اینستاگرام
 9. گسترش راه های ارتباطی با مخاطبان در دنیای آنلاین
 10. تبلیغات در اینستاگرام
 11. افزایش نرخ تبدیل فالور به مشتری

2 پاسخ

  1. Adobe rush نسخه موبایلی پریمیر هست و خیلی از امکانات اونو داره
   kine master افکت های خیلی خوبی داره
   actiondirector می تونید باهاش کارهای اسلوموشن، فیلم برداری و تدوین فیلم رو انجام بدید
   filmic pro این نرم افزار رایگان نیست اما امکانات خیلی مفیدی برای تدوین فیلم داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *