4 استراتژی فروش

۴ عامل مهم در افزایش فروش

در این درس 4 عامل تاثیر گذار در فروش زیاد یا کم را بررسی می کنیم. این پارامتر ها علاوه بر فروش، تاثیر مستقیمی روی برندسازی شما می گذارند.
مغزمتفکر هستم. همراه من باش...

فهرست مطالب

فهرست مطالب

در این درش ۴ فاکتور مهم در افزایش مداورم فروش را بررسی میکنیم. بسیار از مردم فکر می کنند هدف از یک کسب و کار تنها سودآوری آن است. در حالی که اهداف مهم دیگری می تواند به آن کمک کند. یکی از این اهداف مهم بدست آوردن و حفظ مشتری است. تمام تلاشها در کسب و کارهای موفق به نوعی در رابطه با جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قبلی است. چرا که جذب مشتریان جدید بسیار هزینه بالاتری نسبت به حفظ مشتریان قبل دارد. برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قبلی و در نتیجه افزایش فروش، توجه به ۴ موضوع، بسیار مهم است که در ادامه مختصر توضیح داده می شوند.

کیفیت محصول

یکی از پربازده ترین روش های بازاریابی تولید و توسعه محصولات و خدمات با کیفیت است. اجازه بدهید تکرار کنم: “کیفیت مهمترین و موثرترین استراتژی بازار در افزایش فروش است” که عامل اصلی موفقیت ۹۰% از کسب و کارهای بزرگ دنیاست. افراد همیشه دوست دارند از عرضه کنندگانی که محصولات و خدمات خود را با کیفیت بالا ارائه می کنند خرید نمایند.

کیفیت چیست؟

کیفیت میزان تطابق کارکرد محصولتان با ادعای شما در مورد آن قبل و بعد از فروش است. این موضوع به برندسازی شما هم بسیار کمک می کند. برند شما در یک جمله به معنای “قولهایی که می دهید و قول هایی که به آنها وفادار می مانید” است.

با توجه به کیفیت کارتان، شما می توانید قیمت کالا یا خدمات را تعیین کنید و کیفیت تاثیری جدی در استراتژی قیمت گذاری شما دارد. بالا یا پایین بودن قیمت محصولات شما به تنهایی نه اثر مثبتی روی مخاطب دارد و نه اثر منفی. بلکه این میزانِ ارزش آفرینی محصولات شماست که تعیین کننده اصلی قیمت برای تصمیم گیری مشتریانتان است.

مطالعه درس های “قیف فروش” و “اشتباهات فروش” می تواند برای شما مفید باشد.

خدمات پس از فروش

دومین استراتژی، کیفیت خدمات پس از فروش است. طبق تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه هارواد کیفیت یک محصول شامل دو پارامتر است. اول خود محصول و دوم فرایندی که محصول طی آن فروخته و پشتیبانی می شود.

موضوع فقط خود محصول نیست. بلکه نوع برخورد شما از همان تماس اول تا زمانی که خرید انجام می شود و بعد از آن در رابطه با خدمات پس از فروش، بسیار بسیار مهم است. خدمات پس از فروش باید مطابق با آنچه پیش از خرید وعده داده بودید ارائه شود تا هم ذهنیت خوبی نسبت به برندتان در جامعه شکل بگیرد (تبلیغات دهان به دهان!) و هم مشتریان قبلی ترغیت به خرید و استفاده از محصولات دیگراتان شوند. این یک معامله برد-برد است.

ارتباطات

کیفیت روابط ما نشاندهنده تواناییمان در جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قبلی است. روابط عامل حیاتی دیگری است که باید در استراتژی فروش به آن توجه شود. می دانیم که افراد احساسی خرید می کنند و بعد سعی می کنند آن را با آوردن دلایلی، منطقی جلوه دهند. روابط علاوه بر این که افراد بیشتری را با شما و محصولاتتان آشنا می کند، به شما کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به برندتان در ذهن و قلب آنها ایجاد کنید و آنها را به سمت خودتان بکشانید. به این ترتیب هم مشتریان تازه ای خواهید یافت و هم کسانی که قبلا از شما خرید کرده اند را برای خریدهای بعدی حفظ می کنید.

مطالعه درس های “فروش به روش خط مستقیم” و “تئوری بز و فروش” را به شما پیشنهاد می کنم.

هزینه جذب مشتری (تبلیغات)

تمام شرکت ها چه بدانند و چه ندانند، هزینه هایی برای جذب مشتری دارند. این هزینه های شامل تمام پولهایی می شود که برای جذب افراد تازه به عنوان مشتری برای اولین بار به کسب و کار شما هزینه می شود. اگر تبلیغات و راه کار های دیگر جذب مشتری برای صرفه جویی در هزینه ها حذف شوند، زمان شکست آن کسب و کار فرا رسیده است. هر مشتری پس از آشنایی با برندتان با اولین خرید و احتمالا خریدهای بعدی سودی را نسیبتان می کند.

هزینه های جذب مشتری

مطالعه درس های “اصول تبلیغات” و “ذهنیت یک فروشنده حرفه ای” اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می دهد.

اما شاید شرکت هایی را بشناسید که فروش چند ده و چند صد میلیونی داشته باشند در حالی که همچنان در حال ضرر کردن هستند. آنها به نکته ای بسیار مهم بی توجهی کرده اند.

اگر بتوانید هزینه های مربوط به جذب مشتریان جدید را به مقداری کمتر از سود حاصل از جذب آنها برسانید، می توانید تا هرقدر که توانِ تولید و ارائه خدمات دارید، این هزینه ها را افزایش دهید و مشتریان جدید بدست آورید. این یکی از بزرگترین رازهای موفقیت کسب و کارهای موفق دنیاست.

مغزمتفکر باش و بدرخش…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *