جردن بلفورت کیست؟

از کلاهبرداری تا کارآفرینی و سخنرانی، جردن بلفورت کیست؟

در این مطلب جردن بلفورت معروف به گرگ وال استریت را به شما معرفی می کنم. او یکی از نوابغ دنیای فروش است و هر فروشنده ای باید از سرگذشت او و رازهایش مطلع باشد.

فهرست مطالب

فهرست مطالب

تعداد کمی از چهره های دنیای امور مالی می توانند به اندازه جردن بلفورت مشهور به گرگ وال استریت اثرگذار باشند. او ثابت کرده که در مورد مسائل مالی و فروش یک نابغه است و این را در عمل نشان داده.

زندگی نامه جردن بلفورت

او یه نابغه در فروش است که در گذشته اشتباهات  و کارهای غیر قانونی بسیاری انجام داده است. اگر چه این کارهای غیرقانون ثروت زیادی برایش به همراه داشت، در نهایت منجربه مجرم شناخته شدنش شد. در سال 1999 ، جردن بلفورت به دلیل جرائم متعدد نظیر دستکاری در بازار سهام و کلاهبرداری مربوط به سهام پنی، محکوم و راهی زندان شد.

در دوران محکومیت ، دو کتاب نوشت: اولین کتاب، گرگ وال استریت است که در سال 2013 بر اساس آن، فیلمی به کارگردانی مارتین اسکورسیزی و با بازی لئوناردو دی کاپریو در نقش جردن بلفورت ساخته شد. در سال 2017 ، بلفورت کتاب دومش را منتشر کرد ، کتابی با عنوان راه گرگ.  او بخاطر کسب سود از طریق ترغیب سرمایه گذاران به خرید سهام های بی ارزش، بسیار مورد انتقاد قرار گرفت. اما موضوعی که برای مغزمتفکر و البته شما می تواند مهم باشد توانایی بی نظیر او در فروش است.

بعد از رسوایی ناشی از کلاهبرداری در اوراق بهادار، او مدت 22 ماه در زندان به سر برد و همانجا تحولات شخصیتی او آغاز شد. پس از آزادی، مسیر زندگیش را عوض کرد و تصمیم گرفت فرد مفیدی در جامعه باشد و تجربه و دانش خود را در اختیار عموم مردم قرار دهد. به این ترتیب خود را به عنوان یک مدرس فروش و سخنران انگیزشی معرفی کرد و از کارها گذشته اش فاصله گرفت. حالا او تمام مهارت فروش خود را با تاکید بر مسائل اخلاقی و تذکر به مخاطبانش برای دور از اشتباهاتی که خودش انجام داد، در اختیار آنها قرار می دهد.

اوایل زندگی و شغل

جردن بلفورت (متولد 1962) در کوئین  نیویورک بزرگ شد و از سنین کودکی هوش بالایی در دنیای تجارت نشان داد. براساس کتابش، گرگ وال استریت، بلفورت در دوران کودکی، به همراه یکی از دوستانش با فروش دسرهای یخی ارزان قیمت در ساحل نزدیک خانه اش، درآمد کسب می کرد. در ماه های تابستان، آنها مبلغ 20 هزار دلار درآمد داشتند.

بلفورت با استفاده از پولی که از این کار پس انداز کرده بود، در یک دانشگاه آمریکایی، زیست شناسی خواند. او قصد داشت در رشته دندان پزشکی ادامه تحصیل دهد. با این حال ، هنگامی که رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مریلند در روز اول به دانش آموزان هشدار داد که دندانپزشکی راه خوبی برای رسیدن به موفقیت مالی نیست، جردن بلفورت از تحصیل کناره گیری کرد!

یکی از اولین کارهایی که او پس از ترک تحصیل انجام داد، اشتغال به فروش درلانگ آیلند بود. او معتقد است که این شغل برایش موفقیت آمیز بود تا جایی که توانست کسب و کارش را توسعه دهد و تیمی متشکل از چندین کارگر داشته باشد که می توانستند بیش از دو تن محصول خوراکی (گوشت و غذاهای دریایی) را هر هفته جابجا کنند. اما در سن 25 سالگی، این بیزنس شکست خورد و بلفورت اعلام ورشکستگی کرد. سپس به سرمایه گذاری و تجارت در بازار بورس علاقه مند شد و با کمک یک دوست خانوادگی وارد این بازار شد.

در اواخر دهه 1980 ، با نزدیک شدن بلفورت به سن 30 سالگی، او شرکت کارگذاری استراتن اوکمان را تأسیس کرد. استراتن اوکمان طی چند سال بعد از تاسیس بسیار خوب عمل کرد و با نزدیک به 40 شرکت مختلف در ارتباط بود.

کلاهبرداری

جردن در موقعیت خود به عنوان بنیانگذار استراتن اکمان بود مرتکب فعالیت های غیرقانونی شد. استراتن اکمان در تعدادی کلاهبرداری از جمله طرح های بالا بردن کاذب قیمت سهم های پنی شرکت داشت.

کار شرکت او با تیمی که سرمایه گذاران را تشویق می کرد تا پول خود را روی سهم های پرریسک سرمایه گذاری کنند، بسیار رونق گرفته بود. شرکت استراتن اوکمان در اوج خود نزدیک به 1000 کارمند داشت و کاری کرده بود که سرمایه گذاران بیش از 1 میلیارد دلار را روی سهم های پیشنهادی آنها در شرکت سرمایه گذاری کنند!

در طول تاریخِ استراتن اوکمان، انجمن ملی فروشندگان اوراق بهادار (NASD) اقدامات حقوقی مستمر را علیه این شرکت انجام داد. تا سرانجام در سال 1996 ، شرکت تعطیل شد. در سال 1999 ، بلفورت و همکارش دنی پوروش به جرم پولشویی و کلاهبرداری در اوراق بهادار متهم شدند.

جردن  به شریک بودن در طرح های کلاهبردای سرمایه گذاران، که احتمالا چیزی بالغ بر 200 میلیون دلار به آنها ضرر وارد کرده بود اعتراف کرد! سپس ابتدا به 4 سال و در نهایت به 22 ماه زندان محکوم شد.

زندگی بعد از زندان

بعد از چاپ دو کتابش و ساخت فیلم موفق گرگ والستریت، او کار خود را به عنوان یک مدرس و سخنران ادامه داد. سخنرانی هایش طیف وسیعی از موضوعات را در بر می گیرد و جدای از صحبت کردن در مورد مسائل مالی و انگیزشی، گاهی توانایی فوق العاده اش را در زمینه فروش به همه نشان می دهد.

بلفورت با تأکید بر اشتباهاتی که در طول زمان حضورش در استراتن انجام داد، توضیح می دهد که در آن زمان تحت تأثیر اعتیاد به مواد مخدر قرار داشته و به خاطر ضرر مشتریانش عمیقا ناراحت و پشیمان است.

حالا او روش فروش ابداعی اش تحت عنوان فروش به روش خط مستقیم که باعث موفقیت شگفت انگیزش در کار فروش شد، تدریس می کند و مخاطبین بسیاری دارد. بلفورت در حال حاضر بیزنس موفقی در زمینه آموزش فروش و سخنرانی های انگیزشی دارد.

در ادامه صحبت های لئوناردو دیکاپریو که نقش او را در فیلم گرگ والستریت بازی می کند می شنوید. پیشنهاد می کنم اگر این فیلم را تماشا نکرده اید، حتما زمانی را برای دیدن آن در نظر بگیرید.

در ادامه دو نقل قول معروف از جردن بلفورت را با شما به اشتراک می گذاریم:

“وقتی با استانداردهای پایین و سطح توقعات کم زندگی می کنید، به همه کسانی که در مسیر زندگیتان قرار دارند آسیب می رسانید. به خصوص به کسانی که دوستشان دارید.”

 

“حقیقت این است که در زندگی فروش همه چیز است. شما یا فروشنده خوبی هستید و یا شکست می خورید.”

 

مغزمتفکر باش و بدرخش…

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *