دروغی به نام قانون جذب – قسمت هفتم (تفکر مثبت – چشم شور – کریستال آب)

تفکر مثبت

از ابتدای این مطالب همیشه تاکید داشته ایم تفکر مثبت لازمه موفقیت و خوشبختی است. اما نگاه ما به تفکر مثبت با نگاه قانون جذب متفاوت است.

تفکر مثبت بر اساس اصل RAS ما را به موفقیت می رساند، طرفداران “قانون جذب” می گویند تفکرات شما روی کائنات تاثیر می گذارد و موجب موفقیتتان می شود.

یک اصل را فراموش نکنید.

ذهن ما به محرک های دائمی پاسخ نمی دهد، مگر اینکه به آنها توجه کنید.

در زندگی روزمره اگر مثبت فکر کنید، خود به خود توجه تان هم سمت اتفاقات مثبت و مطلوب می رود و به این ترتیب این موارد مثبت بیشتر و بیشتر به چشم شما می آیند. طوری که گویی اتفاقات مثبت به دنبال شما می گردند اما در واقع این شما هستید که به سمت آنها می روید.

وقتی اصل یک موضوع را بدانیم، بدانیم که دقیقا چه اتفاقی اطرافمان می افتد، بسیار آگاهانه تر تصمیم می گیریم و رو به جلو حرکت می کنیم. معنای هیچکدام از حرهای ما این نبود که ما تفکر مثبت را قبول نداریم. اتفاقا بیشتر قبولش داریم و کاملا به این مسائله معتقدیم. هدف ما این بود که مثبت اندیشی را بهتر درک کنیم و بدانیم که تفکرات مثبت چگونه در زندگی ما تاثیر می گذارند.

دست استادان جذب تا به این لحظه درد نکند. از آنها ممنونیم. چرا که تا به این لحظه از سیستم اصلی و سازوکار تفکر مثبت اطلاع نداشتیم. اساتید جذب با استفاده از قانونشان، افراد را به سمت مثبت اندیشی سوق می دادند و به این ترتیب به آنها کمک می کردند تا از تفکرات مثبت به نفع خودشان در زندگی استفاده کنند.

اما حالا روش کارکرد آن را می دانیم و دیگر باید از آن باور اشتباه دست برداشت، ما نیازی به داستان های بیشتر نداریم. چه بهتر است بر اساس واقعیت به تفکرات مثبتمان ادامه دهیم.

در ادامه خرافاتی را مورد بررسی قرار می دهیم. سفسطه گرانی که هنوز بر عقاید خود پافشاری می کنند ممکن است برای توجیه حرف های خودشان در مورد قانون جذب از این خرافات استفاده کنند.

 

چشم شور

اولی: دیدی شهناز خانوم چه چشم شوری داره و پا قدمش نحسه؟

دومی: چطور مگه؟

اولی: پاشو هر جا می زاره، از هرچی تعریف میکنه دو روز بعد یه بلایی سرش میاد!

دومی: چه مسخره ! یعنی بعد از رفتن اون هیچ اتفاق خوبی نمی افته؟ چرا چیزای خوب رو بهش ربط نمیدی؟ اما تا یه هفته بعد هر اتفاق بدی بیفته به اون بیچاره ربطش می دی؟ خب معلومه تو چند روز بلاخره یه اتفاق بد هم می افته دیگه!  اصلا حالا بیا نسبت به یک آدم دیگه حساس شو. ببین بعد از ملاقات با اون چه اتفاقات بدی می افته!

 

چشم شور و پا قدم نحس هم باور خرافی دیگری است که باید از ذهن ما (اگر وجود دارد) پاک شود. اگر معتقد باشیم پا قدم شخصی بد است یا چشمش شور است، طبق سیستم RAS به سادگی می توانید اتفاقات بد را پیدا کنید و به آن بنده خدا بچسبانید. به هر حال اتفاق بد طی چند روز پیش می آید و شما آنها را پیدا می کنید و این اصلا کار سختی برایتان نخواهد بود. ذهن شما به دنبال ارتباطی می گردد تا آنچه را که می خواهد، اثبات کند. درحالی که آن اتفاق هیچ ربطی به آن شخص نداشته است.

 

مرتاض ها و قدرت چشم

عده ای حرف هایی در مورد مرتاض ها و کار های خارق العاده ای که می کنند، می زنند. کارهایی مثل نشستن  در هوا یا روی آب! یا نگه داشتن و تکان دادن قطار با استفاده چشم و تنها با نگاه کردن!

این ادعاها دیگر بسیار پیش پا افتاده شده است و مربوط به زمانهایی می شود که هنوز دوربین فیلم برداری اختراع نشده بود. حالا دیگر تمام تکنیک های آنها لو رفته است.دروغ مرتاض های هندی

اگر مرتاض های هندی می توانستند کاری کنند و توانایی خاصی داشتند پس چرا هنوز مردمشان در فقر و بدبختی زندگی می کنند؟ چرا امروز دیگر حرفی از آنها نیست؟ چرا آمریکا نمی رود سراغ آنها تا برای انجام کارهای دشوار از آنها کمک بگیرد؟

قطار که هیچ، تا به حال هیچ کس نتوانسته پر کاهی را با نگاه کردن جابه جا کند. اصلا آزمایشگاه هایی برای انجام چنین کار هایی راه اندازی شده اند و در صورتی که کسی بتواند ادعای خودش را مبنی بر تکان دادن اجسام با نگاه کردن ثابت کند، میلیونها دلار جایزه دریافت می کند. لازم به گفتن نیست که تا به حال هیچ کس نتوانسته چنین کاری را انجام دهد.

اگر چشم انسان قدرت این را داشت که تنها با نگاه کردن، کوچکترین تاثیری روی اجسام بگذارد که دیگر تعادل هستی به هم می خورد.

به بازی فوتبال فکر کنید. اگر میلیونها نفری که فوتبال را تماشا می کنند روی توپ کریستیانو رونالدو تمرکز کنند تا آن را ذره ای جابجا نمایند، تاثیر قدرت تمرکز و چشم همه آنها با هم، باید توپ را کاملا از استادیوم خارج می کرد! اما هیچ کس نمی تواند روی آن توپ ذره ای تاثیری بگذارد.

طبق ادعا حتی از راه دور هم می شود بر اجسام تاثیر گذاشت. به همین دلیل ما از کلمه میلیونها استفاده کردیم. اما حتی اگر تاثیر گذاری از راه دور را هم که حرف خودشان است انکار کنند، قدرت چشم همان تماشاگرانی که در استادیوم هستند هم باید کفایت کند. حتی اگر هر کدام به اندازه یک گرم روی توپ تاثیر بگذارند هم کافی است تا توپ را به راحتی منحرف کنند. اما هرگز چنین اتفاقی نیفتاد.

 

اثر حرف بد روی پرتقال و کریستال های آب

می خواستند بگویند که انرژی مثبت چیز خوبی است. اوکی خوب است. اما چرا دلیلی می آورید که بعد نتوانید از آن دفاع کنید و اعتبار خودتان را خراب می کنید؟ به راحتی فقط بگویید انرژی مثبت خوب است. اما آنها چنین کاری نکردند.

گفتند انرژی مثبت تا جایی خوب است که اگر روی یک تکه کاغذ حرف بد بنویسید و کنار یک پرتقال بگذارید، آن پرتقال فاسد می شود! یا اگر یک حرف خوب بنویسید و کنار یک پرتقال دیگر بگذارید، آن فاسد نمی شود.

با کیس کنترل اِستادی (case control study) می شود این فرضیه را کامل رد کرد.

سوالاتی زیادی پیش می آید! دروغی می گویند که باید ۵۰۰ تا دروغ دیگر بگویند تا دروغ اول را جمع کنند.

؟) منظورت از حرف خوب و بد چیه؟

؟) به چه زبانی بنویسیم؟ انگلیسی؟ فارسی؟ آنگولایی؟ اینا همه چی می خونن؟ همه زبانها رو مسلط هستند؟!

؟) اگر بد خط باشه چی؟

؟) حرف بدمون چقدر بد باشه؟! چقدر نازک نارنجیه؟

؟) بعد مگه میکروب ها و قارچ ها نیستند که باعث کپک زدن و فاسد شدن پرتقال می شوند؟ نظر آنها در مورد  این حرف های خوب و بد چیه؟ اون قارچی که می خواد بیاد رشد بکنه حرف بد را به خودش می گیرد یا نه؟

!) اگر برعکس شود چه؟  طبق آزمایشات عملی چند بار قضیه برعکس پیش می آمد. یعنی پرتقالی که حرف خوب روی آن نوشته شده بود زودتر فاسد شد! حالا استاد باید دلیل برایتان بیاورد. دلیل هم که زیاد است دیگر. گربه معبد را به خاطر بیاورید.

استاد:

 • پرتقال را از کدام باغ چیدی؟
 • به چه زبانی نوشتی؟
 • پرتقال مال کدام کشور بود؟ خب آن پرتقال از کشور عربی وارد شده و زبان فارسی را متوجه نمی شود!
 • این پرتقال جنبه اش بالا بود و از حرف بدت زیاد ناراحت نشده است! گفته جواب ابلهان خاموشی است.
 • بد خط نوشتی نفهمیده.
 • این کلمه در زبان فارسی بَده ولی در زبان عربی معنای خوبی دارد.

همینطور می توان برای آن دلیل آورد.

 

 آزمایش موردی و کور

پرتقالها باید در شرایط کاملا یکسان، با حروف و دست خط یکسان و در مقدار بسیار زیاد مورد آزمایش قرار بگیرند.

در آزمایش آماری هرچه تعداد بیشتر باشد نتایج معتبرتر هستند و خطای نمونه گیری کمتر خواهد بود. ما باید به جای ۲ پرتقال روی ۲۰۰ تا پرتقال این آزمایش را انجام دهیم.

این آزمایش روی تعداد زیادی پرتقال انجام شد. به تعدادی حرف بد زدند و قربان صدقه بقیه رفتند.  جالب است بدانید نتیجه کلی خنثی و حتی مقدار کمی برعکس بود. به عبارت دیگر در شرایط یکسان نوشتن حرف خوب و بد روی پرتقال ها تاثیری روی آنها نداشت و برای آنها فرقی ندارد.

وقتی این آزمایش حقیقت را روشن کردن و اساتید جذب دیدند اوضاع خیلی خراب است و پرتقال در هر خانه ای و دم دست همه هست و مردم به راحتی می توانند آزمایش کنند، تصمیم گرفتند کاری کنند که دست کسی به آن نرسد.

اینگونه بساط پرتقال را جمع کردند و بحث کریستال های آب را مطرح نمودند. چون برای دیدن آن کریستال ها باید میکروسکوپ خاصی داشت و همه نمی توانند به راحتی آن را مورد آزمایش قرار دهند. گفتند به آب حرف های خوب و بد زدیم و از آنها عکس گرفتیم. آنهایی که حرف خوب شنیده بودند زیبا شدند و آنهایی که با حرف بد همراه بودند زشت شدند.

حال معیار سنجش زیبایی و زشتی مورد بحث قرار می گیرید. این کاملا به سلیقه افراد مربوط است. گاهی عکس هایی را نشان می دهند و می گویند به آن حرف بد زدیم و این کریستال زشت شده است. اما طبق نظر عده ای ممکن است آن کریستال خیلی هم زیبا باشد! کمی تصویر را سیاه کرده بودند که مخاطب فکر کند زشت شده! و بر عکس از یک تصویر درخشنده برای حرف خوب استفاده کرده بودند.

گذشته از این موضوع، آیا همه آن کریستالها در یک شرایط مورد آزمایش قرار گرفته اند؟ آیا شرایط عکس برداری و نور پردازی یکسان بوده است؟

آیا برای من مثل پرتقال قابل آزمایش است؟

فرستادنش جایی که دیگر دست شما به آن نمی رسد.

دقت کنید همه چیز هم علمی است! کریستال، میکروسکوپ، دانشمند…

کسی که این موضوع را برای اولین بار مطرح کرد فردی ژاپنی بود که به او دانشمند می گویند. اما

 • چه کسی گفته که عکس هایی که گرفته واقعیت دارند؟
 • معیار زشتی و زیبایی چیست؟
 • آیا آزمایش موردی (کیس اِستادی) کرده اند؟
 • نمونه های آماری چه تعدادی بوده است؟
 • آیا شرایط برای همه بطری های آب یکسان بوده؟
 • آیا می توانید آزمایش را در شرایط کور آزمایشگاهی ( بدون بایاس و سوگیری) و با نظارت افراد دارای صلاحیت تکرار کنید؟

حال به شما واقعیت را می گویم.

اثر نوشته ها بر روی کریستال های آب

آن فرد ژاپنی نه تنها دانشمند نبوده بلکه بعدها مشخص شد که تنها یک شیاد بوده است که می خواسته بطری های آب خودش را به اسم آبهایی با انرژی مثبت و کریستالهای زیبا، با قیمت بالا به فروش برساند. شرایط آزمایشگاهی برای او فراهم شد و از او دعوت شد که آزمایش را در شرایط بی طرف و با نظارت دانشمندان واقعی تکرار کند و در صورت رسیدن به نتیجه جایزه ای بزرگی را دریافت کند. اما او هرگز حاضر به این کار نشد.

بعدها مشخص شد دستکاری هایی هم در عکس ها انجام شده است و با تغییر نورپردازی و افکت دادن به تصاویر آنها را زشت و زیبا جلوه داده اند.

سپس حقیقت دیگری در مورد کریستالهای مثلا زشتی که حرف های بد روی بطری آنها چسبیده بود آشکار شد. حتی اجازه نمی دادند که آب آن بطریها یخ بزند و پیش از یخ زدن کامل از آنها عکس می گرفتند!

و اینگونه مردم را فریب دادند. می توانید در این مورد خودتان تحقیق کنید.

 

دانستن اصل قانون تفکر مثبت چه کمکی به ما می کند؟

در نهایت هم دانستن قانون جذب با توهماتش می تواند به شما کمک کند و هم دانستن اصل و شیوه درست آن.

اما حرف ما این است که روش درست مسلما بیشتر می تواند یاری کننده شما باشد. در قسمت اول ۳ هدف اصلی برای مطرح کردن این موضوع را به شما گفتم.

گفتم با دانستن اصل موضوع دیگر زمان و پولتان را برای یاد گرفتن سفسطه ها و دسته های جدید و واهی قانون جذب تلف نمی کنید.

به علاوه این بررسی ها می تواند قدم اول برایتان باشد که با هر موضوعی منطقی برخورد کنید و همیشه درست و غلط را از فیلتر ذهن و منطق خود عبور بدهید. به این ترتیب به راحتی فریب نخواهید خورد.

و هدف سوم اینکه حتی اگر قانع نشدید، لااقل ذهنیتی هم نسبت به بحث علمی و اثبات شده تفکرات مثبت پیدا می کنید و روی سیارات و اجسام خارجی خیلی حساب نمی کنید. شما برنامه ریزی و تلاش خودتان را می کنید و روی کائنات حساب نمی کنید. اگر اجسام خارجی کمک کردند، دستشان درد نکند و گرنه چیزی را از دست نداده اید.

دکتر اکبری مزایای دیگری هم برای دانستن حقایق مطرح کرده اند. این مزایا عبارتند از:

 1. ممکن است کسی بگوید خب قانون جذب هم داشت همین ها را می گفت. اگر شما به مثبت اندیشی و قانون جذب گذشته اعتقاد داشته باشید ممکن است تنبل شوید اما اصل آن اجازه تنبلی به شما نمی دهد. اصل آن می گوید همه چیز در درون خودت است. پاشو و فعالیتت را آغاز کن.
 2. دانستن حقیقت اجازه برخود منطقی را با هر پدیده ای می دهد و دیگر وقتتان را برای آوردن دلایل بیهوده تلف نمی کنید و مشکل را گردن دیگران نمی اندازید و عدم موفقیت خود را به حساب خصومت کائنات نمی گذارید.
 3. بی جهت نگران افکار منفی نیستید. به خاطر افکار منفی که برای مدت کوتاهی از ذهنتان عبور کرده عذاب وجدان نمی گیرید و خود را آزار نمی دهید. گاهی فکر در اختیار خودمان نیست. گاهی افکار منفی در ذهنمان شکل می گیرند و گریزی هم از آن نیست.تفکر مثبت
 4. همه چیز را به تلاش خودت ربط می دهی و منتظر اتفاق بیرونی نیستی.
 5. روش بهتری برای حل مسائل پیدا می کنید و بهتر از سیستم RAS برای بالا بردن تمرکز استفاده می کنید.
 6. به دلیل گنگ بودن قانون جذب برای انجام کارهای خود دچار تردید نمی شوید. بلند می شوی و کارت را می کنی. درگیر انرژی که باید به کائنات بفرستی و درستی فرستنده و گیرنده هم نمی شوی.
 7. هر روز هم با سفسطه های جدید برای این موضوع روبه رو نمی شوی و زمانت را برای انجام کارهای بهتری صرف می کنی. روزی ۱۰۰ مدل داستان و استاد جدید هم برایت پیدا نمی شود. یک موضوع منطقی و علمی را می پذیری که به باور هر شخصی هم می نشیند.

 

حرف آخر:

به جای زندگی در توهم، واقعیت را بپذیریم تا بهتر بتوانیم برنامه ریزی و زندگی کنیم.

 

 

 

۱-  دروغی به نام قانون جذب -قسمت اول (راز فیلم راز)

۲- دروغی به نام قانون جذب -قسمت دوم (توهم دانش)

۳- دروغی به نام قانون جذب – قسمت سوم (فرقه های مختلف قانون جذب – گربه معبد)

۴- دروغی به نام قانون جذب – قسمت چهارم ( تکنیک فالگیرها – سیستم R.A.S)

۵- دروغی به نام قانون جذب – قسمت پنجم (سفسطه – خرافات)

۶- دروغی به نام قانون جذب – قسمت ششم (شعور کائنات – بخت آزمایی)

۷- دروغی به نام قانون جذب – قسمت هفتم (تفکر مثبت – چشم شور – کریستال آب)

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *