20 ویژگی اصلی افراد موفق

تعریف موفقیت

در این مطلب قصد داریم در مورد موفقیت و مهم ترین ویژگی های افراد موفق، جدای از موارد تکراری و کلیشه ای که هر روز در صفحات مختلف با آنها رو به رو می شوید صحبت کنیم. آگاهی از این ویژگی ها و مسیری که باید برای رسیدن به موفقیت طی شود، شانس ما را برای موفقیت در ابعاد مختلف زندگی بالا می برد.

اما پیش از هر چیز بهتر است در مورد معنای کلمه موفقیت صحبت کنیم. شاید پیش خودتان فکر کنید که معنای واژه موفقیت که واضح است و نیاز به توضیح بیشتر ندارد. اما زمانی که از افراد مختلف بخواهیم موفقیت را تعریف کنند، ممکن است خیلی از آنها در پاسخ به این سؤال وا بمانند و نتوانند آنچه که در ذهن دارند، بیان کنند و یا پاسخ های متفاوتی بدهند.

ادامه تعریف موفقیت...

در واقع همه این افراد درست می گویند. چرا که موفقیت در ذهن هر کس به صورت متفاوتی شکل گرفته و کاملا طبیعی است که این تعاریف تا حدی با هم متفاوت باشند. بنابراین تعریف موفقیت در عین حال که بسیار ساده به نظر می رسد چندان هم کار راحتی نیست.

برای بررسی مسیر موفقیت و ویژگی های افراد موفق باید در کل به یک تعریف مشخص برسیم.

تعریف موفقیت از زوایای مختلف

موفقیت ممکن است تنها مربوط به یک جنبه خاص از زندگی باشد. مانند موفقیت مالی، علمی، هنری یا ورزشی. گاهی ممکن است موفقیت را در مقایسه افراد در آن زمینه خاص در نظر بگیریم.

گاهی مقایسه فرد با خودش را می تواند معیار سنجش موفقیت او قرار داد. باید دید این فرد پیش از این چه بوده و حالا به کجا رسیده است. یا اینکه نسبت به دیگران چقدر پیشرفت کرده است؟

گاهی حتی موضوع می تواند پیچیده‌تر باشد. اینکه یک فرد نسبت به قبل پیشرفت کرده، به تنهایی ممکن است دلیل پیروزی او در زندگی نباشد! چون زمانی که به امکانات آن فرد، نگاه می کنیم متوجه می شویم که او می توانسته خیلی خیلی پیشرفت بیشتری داشته باشد و جایگاه امروزش به نسبت این امکانات چندان هم قابل قبول نیست.

در مقابل گاهی فردی را می بینیم که پیشرفت خیلی کمی داشته است. بنابراین ما او را موفق نمی دانیم. اما اگر مطلع شویم چه شرایطی داشته، در چه وضعیتی و بدون امکانات توانسته آن پیشرفتِ هر چند کم را در زندگی داشته باشد، به راحتی می توانیم او را به عنوان فردی موفق بشناسیم.

حالا دیدگاه بهتری نسبت به موفقیت داریم و میدانیم موفقیت یک تعریف واحد ندارد و در شرایط مختلف می توان از زوایای متفاوتی به آن نگاه کرد. درس های این بخش مسیر موفقیت را به شما نشان میدهند، ویژگیهای مشترک افراد موفق را روشن می کند و انگیزه لازم برای حرکت و داشتن انضباط فردی را برای شما فراهم می کند.

چند توصیه در مسیر موفقیت

اول باید بدانید این دروس در صورتی زندگی شما را تغییر می دهند که به عمل تبدیل شوند. در واقع همانطور که همیشه هم گفتیم دانستن یک موضوع و عمل نکردن به آن، برابر است با ندانستن آن! بنابراین اگر قرار است قدر این آموزش های بی نهایت ارزشمند را ندانسته و به آنها عمل نکنید، وقت خودتان را هم برای مطالعه آنها تلف نکنید که عمل نکردن به این گنجینه، تفاوتی یا اطلاع نداشتن از آن ندارد.

نکته دوم اینکه این مطالب بسیار فرار هستند و باید هر روز تکرار شوند (حداقل تا زمانی این نکات جزئی از ذهنیت و شخصیت شما شوند، روزانه بخشی از آنها را دوباره ببینید). از طرف دیگر زندگی هر یک از ما فراز و نشیب های خاص خود را دارد و ممکن است گاهی دغدغه های زندگی انرژی و انگیزه را از ما بگیرند. ما در مغزمتفکر سعی داشته ایم مطالب انگیزشی بسیار متفاوتی از آنچه که در منابع دیگر  می بینید برای شما فراهم کنیم. مطالبی مانند “تحلیل شخصیت تامی شلبی”. هر شخصی باید روزانه زمانی را برای مشاهده و مطالعه مطالب انگیزشی قرار بدهد و هر روز در اولین قدم انرژی و انگیزه لازم را به خودش تزریق کند!

و نکته سوم اینکه توسعه فردی بخش جدایی ناپذیر از مسیر موفقیت است. بنابراین پیشنهاد می کنیم از آموزشهای بی نظیر توسعه فردی به سبک مغزمتفکر غافل نشوید.

دروس موفقیت

ماتریس سوات

ماتریس سوات - SWOT matrix

/
اتاق جنگ زندگی خودت را بساز! در این مطلب بر اساس یک داستان واق…
تحلیل انگیزشی-استراتژیک پیکی بلایندرز

تحلیل انگیزشی-استراتژیک پیکی بلایندرز | کاریزمای تام شلبی

/
تحلیل و بررسی انگیزشی-استراتژیک پیکی بلایندرز در این مطلب شخصیت اص…
بابک بختیاری بیوگرافی

من بابک بختیاری هستم!

/
من بابک بختیاری هستم، نه یک انسان معمولی! داستان کسی که آیس…
تئوری بز و موفقیت

تئوری بز و موفقیت

/
رسیدن به موفقیت در قسمت های مختلف زندگی، نیاز به تحلیل و شنا…
20 تفاوت افراد موفق و انسانهای عادی

۲۰ تفاوت افراد موفق و انسانهای عادی (قسمت سوم)

/
افراد موفق ویژگی ها و دیدگاه هایی دارند که رفتارها و تصمیمات آنها را از سایرین متمایز می کند و همین تمایز باعث موفقیت آنها می شود. این ویژگیهای عبارتند از:
20 تفاوت افراد موفق و انسانهای عادی

۲۰ تفاوت افراد موفق و انسانهای عادی (قسمت دوم)

/
در قسمت قبلی ۷ مورد از ویژگی های مهم افراد موفق را با شما در می…
20 تفاوت افراد موفق و انسانهای عادی

۲۰ تفاوت افراد موفق و انسانهای عادی (قسمت اول)

/
در این سری درس در ۳ قسمت ۲۰ ویژگی و تفاوت عمده افراد موفق با انسانهای…
جردن بلفورت کیست؟

از کلاهبرداری تا کارآفرینی و سخنرانی، جردن بلفورت کیست؟

/
جردن بلفورت، گرگ والستریت واقعا کیست؟ تعداد کمی از چهره های دنیای امور مالی می ت…