تحلیل انگیزشی-استراتژیک پیکی بلایندرز

تحلیل انگیزشی-استراتژیک پیکی بلایندرز | کاریزمای تام شلبی

تحلیل و بررسی انگیزشی-استراتژیک peaky blinders

در این مطلب شخصیت اصلی سریال پیکی بلایندرز را تحلیل می کنیم و قصد داریم در مورد ویژگیهای مثبت او مثل شخصیت کاریزماتیک، انضباط فردی، روحیه جنگندگی صحبت کنیم.مطالعه این مطلب هم جنبه انگیزشی دارد و هم می تواند در توسعه فردی به شما کمک کند.

گروه پیکی بلایندرز، گروهی واقعی هستند و این سریال برداشتی آزاد از اتفاقات آن دوران می باشد.

داستان سریال پیکی بلایندرز

ماجرای اصلی سریال حول محور گروه تبهکاری با نام پیکی بلایندرز و جاهطلبی آنها در شهر بیرمنگام در سال ۱۹۱۹ و شخصیت اصلی این سریال تامی شلبی رئیس گروه است.

پیام اصلی داستان فیلم را می توان در یک جمله خلاصه کرد: ” به زمین افتادن، ایستادن و قوی تر از قبل حرکت کردن…

تحلیل انگیزشی فیلم

داستان این است که توماس شلبی شخصیت اول فیلم با تیپ شخصیتی فرمانده از جنگ برگشته و یک بیزنس کوچک خانوادگی را اداره می کند. اما به دلیل ویژگیهای ذاتیش مانند انتقام جو بودن و جاه طلبی به مشکلات و مسائل خاصی بر می خورد.

یکی از این مشکلات درگیر شدن با نیروی پلیس شهر و گروه های تبهکار دیگر است. اما تام این تهدید را به منزله یک فرصت می بیند و با هوشمندی تمام علاوه بر انتقام، به قلمرو دشمن نفوذ و خیلی از دارایی های استراتژیک دشمن را تصرف می کند.

در مقاله “ویژگی های افراد موفق” هم اشاره کردیم که آنها همیشه تهدیدها را به شکل فرصت می بینند. به عنوان نمونه ایرانی این موضوع می توانید زندگینامه بابک بختیاری را با جزئیات مطالعه کنید.

نکته ای که این پیشروی ها را هوشمندانه و بی نقص می کند، نقشه کشیدن تام بر اساس نقاط قوت و ضعف خودش است. به طوری که برای پوشش ضعف های خودش یک فرصت مشترک با دشمن پیدا می کند و سپس از نقطه قوتش بر علیه دشمن استفاده می کند تا او را زمین بزند.

توماس به خوبی می داند که رسیدن به هر هدفی هزینه ای دارد. همانطور که او در یکی از دیالوگ های ماندگارش می گوید: ” همه ما فاحشه هستیم، فقط قسمت های مختلفی از خود را می فروشیم.”

توماس به نقشه کشیدن علاقه بسیاری دارد و تا لحظه آخر کسی را از نقشه هایش مطلع نمی کند.

همانطور که برایان تریسی می گوید: ” ذهن تو و قابلیت نقشه کشیدن، فکر کردن و تصمیم گرفتنش بزرگترین و قدرتمندترین سلاحی است که در برابر تنبلی و موانع پیش رویت داری و زندگی تو حاصل نقشه هایی که می کشی و تصمیم هایی که می گیری است.

ویژگی های شخصیتی و رفتاری توماس شلبی

شخصیت کاریزماتیک

در پس هر کاریزمایی، جریانی از عادتها، رفتارها و ویژگی های شخصیتی نهفته است. به نظر شما آیا توماس شلبی شخصیتی کاریزماتیکی دارد؟ و چرا؟

چه ویژگی های شخصیتی در سریال باعث می شود توماس شلبی کاریزماتیک به نظر بیاید؟

سه گانه هوش، هدفگرایی و خوش پوشی، راز کاریزماتیک بودن توماس شلبی است.

خبر خوب اینکه کاریزما بیشتر یک مهارت دست یافتنی است و شما با تمرین می توانید کاریزمای خود را بسازید یا فعال کنید.

تلافی جویی

محال است کسی به تام خیانت یا بدی کند اما تام او را به حال خود رها نماید. تام معتقد است جواب مشت را باید با گلوله داد. نه با فریادی بلند که دفعه بعد مشتی محکمتر بخورید.

اما با ویژگی های منفی این شخصیت، چگونه می توانیم تام را الگو قرار دهیم؟

هر انسانی فارغ از ویژگی های منفی که دارد، حتما ویژگی های مثبتی هم دارد که بتوان از آنها برای پیشرفت الگوبرداری کرد. کافیست به نیمه پر لیوان نگاه کنیم.

و اما نیمه پر لیوان تام:

۱-همیشه سرباز بمان

مهم نیست چقدر شرایط خوب است یا بد. تو یک سرباز هستی و باید بجنگی. در بدترین حالت روحی که داری، در اوج بی انگیزگی هایت باید بجنگی. چون تو یک سرباز هستی. سربازها در جنگ نمی ایستند که بگویند:”هی رفیق، صبر کن شرایط بهتر شود بعد می جنگیم!”

انضباط فردی مهمترین عامل پیروزی در هر کاری است.

نه! سربازها فقط به جنگیدن فکر می کنند. به جلو رفتن و نابود کردن دشمن!

توی این زندگی تعداد دشمنانی که داری خیلی بیشتر از دوستانت است. اما یه وقتهایی بزرگترین دشمنت دقیقا خودت هستی! اول باید به خود مسلط و پیروز شوی. اگر دوست داری شخصیتی کاریزماتیک مثل تامی شلبی داشته باشی باید بدانی که:

“تام یه سرباز است و از دستانش خون میچکد. خون خودش!”

او هر روز قبل از دشمنان واقعیش، خودش را می کشد. خود تاریکش را. خودی که نمی خواهد تام جلو برود. خودی که دوست دارد تام را در گذشته نگه دارد. پس همیشه یک سرباز باش و فقط به جلو رفتن فکر کن و نه به موانع مسیر. چون قرار است که به هر قیمتی این مووانع را از سر راه برداری.

تحلیل انگیزشی-استراتژیک پیکی بلایندرز

۲-تحلیلگر شو

درست است که باید یک سرباز باشی اما نه یک سرباز وسط تمام سربازان دیگر! خیلی وقتها تو یک سرباز تنهایی. می دانی که یک سرباز تنها وسط میدان جنگ چه می کند؟

او فکر می کند. تحلیل می کند. یک سربازِ تنها باید هوشمندانه بجنگ. چون او تنهاست و کوچکترین حرکاتش در دید نیروهای دشمن است. پس باید بدانی که قبل از اینکه هر قدمی برداری ، خوب به نتایج آن فکر کنی.

ماتریس swot برای اینکه به یک تحلیل گر حرفه ای تبدیل شوی می تواند به تو کمک زیادی بکند.

یک سرباز تنها باید هوشمندانه و با استراتژی درست بجنگد.

۳-بهایش را بپرداز

در مسیر رسیدن به خواسته هایت باید بها و هزینه آنها را پرداخت کنی. در غیر این صورت فقط باید خواب رسیدن به آنها را ببینی.

 

 

بیشتر بدانید

چند نکته واقعی در مورد گروه peaky blinders

پیکی بلایندرز یک باند تبهکار خیابانی در بیرمنگام انگلستان بود که در اواخر قرن ۱۹ و بعد از جنگ جهانی اول فعالیت خود را شروع کرد. این گروه از دل طبقه کارگر و در دوران بحران شدید اقتصادی شکل گرفت. آنها قدرت اجتماعی خود را با خشونت، دزدی، شرط بندی های غیر قانونی و قمار به دست آورده بودند.

این گروه، بسیار سازمان یافته و دارای سلسله مراتب بود. تیپ ظاهری افراد گروه، پراهنی موقر، اورکت های یقه دار، جلیقه، دستمال گردن ابریشم، شلوار پاچه گشاد و کلاه لبه دار بود. با نگاه بیزنسی به پیکی بلایندرز، سازمان یافته بودن این گروه را می توان مصداق سیستم سازی در کسب و کار در نظر گرفت و همینطور خوش پوشی را می توان به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در فروش دانست.

به باور عوام، نام گروه را پیکی بلایندرز گذاشتند زیرا اعضای گروه در لبه کلاهشان تیغ می دوختند و در مواقع نیاز به عنوان سلاح از آن استفاده می کردند. کلمه “peak” به معنای لبه و “blinde” به معنای کور است. ظاهرا همانطور که در سریال هم چند بار نشان داده شد، از این تیغ ها برای کور کردن افراد استفاده می کردند. یا روی پیشانی را زخمی می کردند و چون خون به چشم فرد ریخته می شد، موقتا بینایی اش را از دست می داد.

سریال پیکی بلایندرز تعداد توریست های بیرمنگام را تا ۲.۵ درصد افزایش داده است! طرفداران این سریال می توانند با پرداخت ۲۲۷ یورو یک شب در خانه توماس شلبی مستقر شوند.

جالب است بدانید کیلین مورفی (در نقش تماس شلبی) تنها تا انتهای فصل دوم سریال ۳۰۰۰ سیگار کشید!

3 پاسخ
  1. مونا
    مونا گفته:

    چه تحلیل استراتژیک متفاوتی
    تا حالا ندیده بودم کسی از یه فیلم همچین تحلیلی داشته باشه که هم به نوعی انگیزشی باشه و هم الگو سازی کنه از نکات مثبت شخصیت اول

    پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *