دروغی به نام قانون جذب – قسمت چهارم ( تکنیک فالگیرها – سیستم R.A.S)

مغز این قابلیت را دارد که برای مشاهداتی که نمی تواند دلیلی پیدا کند، یا می گردد و دلایلی بی ربط پیدا می کند و یا برایش یک دلیل می سازد.

جالبه بدانید فالگیر ها هم از همین توانایی مغز شما استفاده می کنند.

چگونه؟

 

راز فالگیرها

بین شما و فالگیری که فالتان را می گیرد، در واقع این شما هستید که به فالگیر کمک می کنید و نه او به شما.

تکنیک فالگیرها

اما تکنیک آنها چیست؟ آنها دو تکنیک کلی دارند:

  1. ممکن است یک سری اطلاعات قبلی راجع به شما داشته باشند. اینجا همانجایی است که شما حیرت می کنید. مثلا مستقیما می گوید: “مریم تو زندگیه حسینه!” ممکن است کسی که او را به شما معرفی کرده، دانسته یا ندانسته قبلا با او راجع به شما حرف زده باشد. یا مثلا ممکن است زمانی که فالگیر فال طاهره را می گرفته از او در مورد خواهرش پرسیده باشد و به این ترتیب اطلاعاتی هم در مورد خواهرش داشته باشد . زمانی که خواهر طاهره به آن فالگیر مراجعه می کند در کمال ناباوری با این اطلاعات روبه رو می شود و تصور می کند که آن فالگیر واقعا این اطلاعات را از دنیای ناشناخته می آورد! حالا ببینید خواهر طاهره از این به بعد چه تبلیغی برای آن فالگیر بکند!
  2. از کلمات نسبی و یک سری رمز و راز استفاده می کند. مغز شما هم که می خواهد به جوابش برسد(دنبال جواب آمده است دیگر. کسی پیش فالگیر نمی رود که به جواب نرسد!) شروع می کند به ارتباط دادن موضوعات مختلف و خودش به فالگیر کمک می کند. فالگیر از کلمات نسبی استفاده می کند. فرض کنید خانمی می خواهد بداند شوهرش به او خیانت می کند یا خیر؟ به فالگیر مراجعه می کند. وقتی به سراغ فالگیر می رود حتما چیزهایی دیده و شک کرده و احتمالا انواع خانم ها هم در بین دوستان و فامیل ها هستند که قد یکی از دیگری بلندتر است. وقتی فالگیر از یک دختر قد بلند حرف می زند نمیگوید که دقیق چند سانتیمتر. میگه یه دختر قد بلند می بینم. مغز شما هم سریع سرچ می کند و یک دختر قد بلند پیدا می یابد. یا مثلا در مورد وضع مالی خوب آن شخص حرف می زند! حالا چقدر خوب خدا می داند. می گوید اخیرا وارد زندگیش شده. می شود به من بگویید اخیر یعنی دقیقا کی؟ ۶ ماه را اخیر می گویید یا ۲ هفته را؟ وقتی می خواهید به نتیجه برسید و فالگیر به شما می گوید اخیرا، مغز شما حتی یک سال را هم اخیر به حساب می آورد(و آن را با ۱۰ سال مقایسه می کند) و می گویید درست است. پس خیلی از جاها این افراد به نتیجه می رسند.

بعد دوستان وقتی می خواهند از یک فالگیر تعریف کنند می گویند: ” آخه نمی دونی که! اکثر موقع ها حرفاش درست در میاد.” تازه با این وجود می گویند اکثر موقع ها! پس انتظار دارید با این شرایط درست هم در نیاد؟!

این دو تکنیک های اصلی هستند و میتوانند مفصل تر مورد بررسی قرار بگیرند که از حوصله این مطلب خارج است. (پیشنهاد می کنم اگر کسی می خواهد وارد این حرفه شود به ما مراجعه کند تا تمام تکنیک ها را با جزئیات به او آموزش دهیم! شاید توانستیم یک کارآفرینی هم بکنیم! :-))

در قانون جذب هم دقیقا با همین تکنیک ها خیلی از اتفاقات را توجیه می کنند در حالی که این فقط ذهن ماست که سعی می کند مسائل را به یکدیگر ارتباط دهد.

 

علم و قانون جذب

طرافدارن جذب این توهم را علم می دانند و می گویند فلان دانشمند این حرف را زده است.

اولا که شما به چه کسی می گویید دانشمند؟ دانشمند درست و حسابی که اصلا ازین حرفها نمی زند. به هر کسی که پایش را در دانشگاه های خارجی گذاشت و دکترا گرفت و چند کلمه انگلیسی صحبت کرد که دانشمند نمی گویند. خیلی از این افراد را حتی در دانشگاه های خودشان هم قبول ندارند. حالا ممکن است حرفهایی بزنند که به مزاج عوام خوش بیاید و به این ترتیب اعتباری برای خود کسب کنند.

دوما چطور آن داشمندانی که مخالفان بزرگ قانون جذب هستند را نمی بینید؟ تا به حال در این مورد تحقیق کردید؟ می توانید در گوگل عبارت ” The law of attraction is a lie” را سرچ کنید تا پی به اصل ماجرا ببرید. با این جست و جو تقلبی ها کنار می روند و اصل ها بالا می آیند. اینطوری می فهمید چرا به آن  می گویند توهم دانش. زمانی که شما دنبال اثبات درستی آن باشید خب معلوم است که فقط دلایل واهی تایید کننده آن را می بینید.

بگذریم.

کلیپ زیر را با دقت تماشا کنید. ببینید می توانید به سوال پاسخ درست بدهید؟

 

سیستم RAS (Reticular Activating System) چیست؟

مغز انسان در حال دریافت مقدار زیادی (بینهایت) اطلاعات از اطراف است. در یک لحظه که پلک بزنید تمام آنچه که در اطراف شما هست با جزئیات به مغز شما انتقال پیدا می کند. ولی آیا مغز می تواند به همه چیز توجه کند؟ وقتی به شما بگویند ۲ ثانیه به اطراف نگاه کن و بعد چشمانت را ببند. حال از شما در مورد جزئیاتی که در اطرافتان وجود داشت بپرسند. احتمالا شما نمی دانید که دقیقا چگونه بوده اند و چه چیزی چه رنگی بود و کجا قرار داشت. در چنین شرایطی پاسخ ندیدم غلط است. آن را دیده اید اما توجه نکرده اید. بنابراین خیلی چیزها را می بینید اما توجه نمی کنید. خیلی چیزها را می شنوید اما گوش نمی دهید.

سیستم ras و قانون جذب

چون مغز نمی تواند به همه چیز توجه کند مهم ترین های آنها را انتخاب می کند.  در هر لحظه میلیونها گیگابایت اطلاعات به مغز می رسد اما همه آنها بدرد آن نمی خورند. بنابراین آنچه که نیاز دارد را فیلتر می کند و از آنها استفاده می نماید.

مابقی را فراموش می کند.

به همین دلیل است زمانی که قصد داریم مثلا یک ۲۰۶ مشکی بخریم در خیابان همیشه این نوع ماشین جلو چشممان ظاهر می شود.

یا مثلا قصد داریم به باشگاه ورزشی برویم و بعد متوجه می شود که ااااااا! انگار یک باشگاه سر کوچمان هست. و این هیچ ربطی به کائنات ندارد. آن باشگاه سالهاست که آنجاست. اینطور نیست که حالا که شما تصمیم گرفتید به باشگاه بروید، به دستور کائنات یکی سرکوچه تان افتتاح شده باشد. آن باشگاه آنجا بوده و فقط قبلا آن را ندیده اید. چون اصلا جز ورودی های مغزتان نبوده است. چون برایتان اهمیتی نداشته است.

اصلا دخالت کائنات در این موضوع منطقی نیست.

۸,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ نفر روی کره زمین زندگی میکنند. حال این کائنات باید بیاید فکر همه را بخواند ببیند چه کسی چه  می خواهد؟ و چه چیزی را سر راه چه کسی قرار بدهد و چه چیزی را از سر راهش بردارد. زمانی که خواسته انسان ها با هم تناقض داشته باشد چه؟ اگر این موضوع حقیقت هم داشت تصور کنید قرار باشد کائنات مدام همه چیز را عوض کنند. آیا تعادل به هم نمیریزد. طبق تئوری آشوب و اثر پروانه ای و اثر مرکب هر چیزی را که کوچکترین تغییراتی در آن ایجاد کنید مانند دومینو اتفاقات دیگری را رقم می زند و تاثیرات بزرگی بر اطراف و آینده می گذارد.

اینها را چگونه توجیه می کنید؟

اگر روز بعد نظر یک شخص عوض شد چه می شود؟

این موضوع بسیار از منطق به دور است. و اگر برای شما منطقی به نظر می رسد دیگر حرفی باقی نمی ماند.

 

 

۱-  دروغی به نام قانون جذب -قسمت اول (راز فیلم راز)

۲- دروغی به نام قانون جذب -قسمت دوم (توهم دانش)

۳- دروغی به نام قانون جذب – قسمت سوم (فرقه های مختلف قانون جذب – گربه معبد)

۴- دروغی به نام قانون جذب – قسمت چهارم ( تکنیک فالگیرها – سیستم R.A.S)

۵- دروغی به نام قانون جذب – قسمت پنجم (سفسطه – خرافات)

۶- دروغی به نام قانون جذب – قسمت ششم (شعور کائنات – بخت آزمایی)

۷- دروغی به نام قانون جذب – قسمت هفتم (تفکر مثبت – چشم شور – کریستال آب)

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *