20 تفاوت افراد موفق و انسانهای عادی

۲۰ تفاوت افراد موفق و انسانهای عادی (قسمت اول)

در این سری درس در ۳ قسمت ۲۰ ویژگی و تفاوت عمده افراد موفق با انسانهای معمولی را مورد بررسی قرار می دهیم.

دانستن تعریف درست موفقیت می تواند به شما در درک بهتر وجه تمایز افراد موفق و عادی کمک کند.

بدون اتلاف وقت برویم سراغ مورد اول.

افراد موفق، افراد قانعی نیستند

آنها به راحتی قانع نمی شوند و زمانی که به یک موفقیت کوچک می رسند دست از تلاش بر نمی دارند و همچنان به تلاش خود ادامه می دهند. البته این موضوع به این معنا نیست که آنها طمع کارند. افراد موفق به کم قانع نمی شوند. آنها می‌دانند که تنها یک بار فرصت زندگی کردن دارند و همینطور از فتح کردن قله های موفقیت پشت سر هم لذت می برند. طوری که انگار می خواهند بدانند در مدتی که زنده هستند چند قله دیگر را می توانند فتح کنند و هر بار آن احساس خوب را در خود ایجاد کنند.

افراد موفق به دستاوردهای کم قانع نمی شوند و پیوسته برای رسیدن به موفقیت بیشتر در حال تلاش هستند.

این افراد می خواهند از نهایت پتانسیل های درونی خود استفاده کنند تا در نهایت در آخر عمر شرمنده خودشان نباشند و حسرت فرصت های از دست رفته را نخورند.

 

فداکاری برای آینده

افراد موفق داشته های حال حاضر خودشان را فدای آینده می کنند. گاهی آنها چیزهایی را که برای افراد معمولی با ارزش به حساب می آیند فدا می کنند تا به موارد با ارزشتری در آینده برسند.

وقتی افراد عادی به آنها نگاه می کنند از رفتارشان متعجب می شوند. این رفتارها در معادلات آنها نمی گنجد! افراد عادی با خود فکر می کنند که “الان این پول را برای چی پرداخت کرد؟! چرا این پول را هدر داد؟!”

ولی آن فرد موفق این پول را هدر دادن نمی داند و در واقع او می‌داند که این پول را هزینه چه چیزی می کند. بنابراین بعضی از این معادلات برای افراد عادی قابل درک نیست. افراد موفق راحتی ها و تنبلی های امروز را فدا می کنند و تلاش و زحمت را جایگزینش می نمایند تا بتوانند آینده را بدست بیاورند.

در واقع افراد موفق یک سری از دست دادن ها را باختن نمی دانند و مفهوم از دست دادن با باختن برای آنها بسیار متفاوت است. بنابراین چون می‌دانند در آینده چه چیزی را بدست می آورند به از دست دادن موارد بی ارزش تر در زمان حال رضایت می دهند. آنها به نوعی روی آینده شان سرمایه گذاری می کنند.

افراد موفق راحتی و تنبلی امروز را فدا موفقیت فردا می کنند.

به عنوان یک مثال ساده و قابل فهم کسی که ماهیان پولی را برای بیمه واریز می کند، مبلغی را از دست می دهد. اما او در واقع پولش را پس انداز کرده و می خواهد آینده اش را تامین کند. به هر حال این موضوع در ظاهر از دست دادن به نظر می آید.

ممکن است زمانی که دارید این مطلب را مطالعه می کنید احساس کنید افراد موفق حال خودشان را فدای آینده می کنند.

بله. افرادی هم هستند که حال خودشان را فدای آینده می کنند. اینها افراد خوشبختی نیستند. ما هم در این مطلب در مورد ویژگی های افراد موفق صحبت می کنیم و نه افراد خوشبخت! چه خوب است که افراد در کنار موفقیت، خوشبخت هم باشند.

یادتان باشد افراد موفقی هم هستند که حال خود را فدای آینده نمی کنند. آنها در کنار لذت بردن از امروز، برنامه ریزی و تلاش برای فردا را هم جزئی از کارهای امروز می‌دانند و از آن هم لذت می برند.

 

افراد موفق از لذتهای زودگذر آسیب زننده می گذرند

آنها از لذت های زود گذر آسیب زننده می گذرند تا آسیب ناشی از آن در آینده موفقیتشان را برایشان تلخ نکند. افراد موفق واقعی دست به سیگار یا مصرف بیش از حد الکل نمی زنند. آنها می‌دانند در نهایت ۲۰ سال آینده، زمانی که موفق شده اند و می خواهند از موفقیتشان استفاده کنند، آسیب هایی که به ریه و کبد خود زدند آن موفقیت را به کامشان تلخ خواهد کرد. بنابراین بسیار مراقب حرکت هایی که امروز می کنند هستند و به سلامتی خودشان اهمیت می دهند.

افراد موفق از لذت های زودگذر امروز عبور می کنند تا در آینده موفقیتشان را به کامشان تلخ نکند

البته ممکن است این ویژگی و مورد قبلی در برخی از افراد موفق وجود نداشته باشند. در این صورت آنها فقط موفق هستند و احساس خوشبختی نمی کنند و یا این حس را در آینده از دست می دهند.

 

افراد موفق برای پول کار نمی کنند

افراد موفق برای پول کار نمی کنند و در واقع پول برای آنها کار می کند. به راحتی افراد زیادی را در جامعه می بینید که صبح تا شب کار می کنند تا پولی بدست بیاورند، اما افراد موفق زندگیشان را به سمتی می برند که پول برایشان کار کند. در واقع آنها روز به روز کارهای فیزیکی خودشان را کمتر می کنند و پول را به خدمت خود می گیرند تا برایشان کار کند.

این جابه جایی بین موقعیت پول و شما یکی از مهم ترین رازهای افراد موفق است.

افراد معمولی تا حد امکان سعی می کنند پول های خود را صرفه جویی کنند و خیلی از کارها را خودشان انجام دهند تا پول از دست ندهند. اما این نگرش در افراد موفق اصلا وجود ندارد.

به عنوان مثال لوله خانه خراب شده و چکه می کند. نگرش یک آدم معمولی این است که خودم دست به کار شوم و آن را درست کنم. این کار یک نیم روز بیشتر زمان نخواهد برد. در یک نصفه روز آن را درست می کنم و دیگر پولی به لوله کش نمی دهم. چون برای این شخص پولی که باید به لوله کش بدهد مبلغ زیادی محسوب می شود. اما یکی فرد موفق حتی اگر کارمند باشد چنین نگرشی ندارد. چون او برای آینده اش برنامه ریزی می کند. این فرد ترجیح می دهد آن پول را از دست بدهد اما ۶ ساعت زمانش را حفظ کند تا بتواند در آن ۶ ساعت کار مفیدی انجام بدهد. این کار همان سرمایه گذاری روی آینده است.

افراد موفق برای پول کار نمی کنند

این موضوع یک نگرش هست و هر قدر افراد موفق در زندگی خود موفق تر می شوند، این نگرش را بیشتر و بیشتر می توان در زندگی آنها دید.

شاید این کار در ابتدای موفقیت چندان کار عاقلانه ای نباشد. درست است اما افراد موفق در زندگی اولویت بندی دارند و به مرور زمان برای انجام برخی کارها از دیگران کمک می گیرند و یا نیرو استخدام می کنند و همینطور یکی یکی از کارهایی که خودشان به صورت فیزیکی انجام می دادند کم می کنند.

 

افراد موفق ساعات بیشتری از دیگران فکر می کنند

شاید به نظر بیاید که این افراد کار فیزیکی خیلی کمی دارند اما ساعات فکر کردنشان خیلی زیاد است. مغز هم انرژی بسیار زیادی مصرف می کند. بنابراین گاهی اوقات بر اثر فکر کردن زیاد واقعا خسته می شوند. درست مثل کسی که در معدن کار کرده است. گاهی فکر کردن مانند کلنگ زدن (!) خسته کننده می شود و تمام جسم آن فرد را درگیر می کند.

افراد موفق بیشتر از دیگران فکر می کنند

با توجه به مورد قبلی آنها کارهای فیزیکی خود را کمتر می کنند و در نتیجه ساعات فکر کردنشان بیشتر و بیشتر می شود. اگر در زندگی متوجه شدید که از ساعات کار فیزیکیتان کم شده و بیشتر فکر می کنید، پا در مسیر موفقیت گذاشته اید.

افراد موفق شکست را جزئی از روند موفقیت می‌دانند

یک فرد عادی اینگونه فکر می کند: ” دوراهی وجود دارد. یکی از مسیرها به موفقیت می رسد و دیگری به شکست!”. بنابراین زمانی که یک فرد عادی شکست می خورد، آن شکست را پایان کاری که شروع کرده اند می دانند. اما افراد موفق شکست را جزئی از مسیر می دانند.

افراد موفق شکست را جزئی از روند موفقیت می دانند

افراد موفق در طول مسیر انتظار شکست را دارند و اضلا اسمش را شکست نمی گذارند و آن را تجربه می دانند. اما زمانی که به اصطلاح عامیانه با شکست روبه رو می شوند، آن را می پذیرند و به مسیر خود ادامه می دهند. آنها پذیرفته اند که مسیر موفقیت پر است از این چالشها، شکست ها و گره ها. یک فرد موفق زمانی که در مسیر خود با مشکلاتی رو به رو می شود، اصلا متعجب نمی شود. او می داند که موفقیت یعنی برطرف کردن چالش ها و باز کردن گره ها. او پیش از شروع کارش می داند که مسیری پر از چالش در پیش دارد. بنابراین انتظار آن را هم خواهد داشت.

با دیدن مشکلات، ناراحت و منصرف نمی شود بلکه خود را برای دست و پنجه نرم کردن با آنها و پیروزی آماده کرده است. آنها این مشکلات در مسیر خود را سرعتگیر و دست اندازهایی می بینند که جزئی از جاده است. با کمی تمرکز و کم کردن سرعت به هر شکلی که هست از آن عبور می کنند.

اما یک انسان معمولی زندگی را بدون چالش جدی می داند و اگر در طول مسیر با مشکلی روبه رو شد و شکست خورد فکر می کند مسیر را کاملا اشتباه آمده، منصرف می شود و باز می گردد.

پس این موضوع را همیشه به یاد داشته باشید و در زندگی با هر مشکلی که روبه رو شدید بدانید که ما مسیر بدون گره نداریم. این وظیفه و رسالت ماست تا این مشکلات را از سر راه برداریم.

 

روحیه مبارزه طلبی و جنگ جویی

افراد موفق روحیه مبارزه طلب و جنگجو دارند و از بی رقیب بودن خیلی خوشحال نمی شوند! درک این موضوع برای افراد معمولی کمی مشکل است و این حرف برایشان بیشتر شبیه به شعار است. اما انسان های موفق واقعا چنین نگرشی دارند.

برای درک بهتر این موضوع شطرنج بازی را در نظر بگیرید که خیلی حرفه ای بازی می کند. اما زمانی که هیچ رقیب قدرتمندی نداشته باشد، اصلا انگیزه ای برای بازی ندارد.

زمانی که سر و کله یک رقیب گردن کلفت در مسیر افراد موفق پیدا می شود، آنها خوشحال می شوند و آماده اند تا خودشان را در رقابت با او قوی تر کنند. گویی با ورود آن رقیب، یک مبارزه و تفریح جدید بدست آورده اند. بلاخره فردی پیدا شده که می تواند با او رقابت کند و بازی را از این حالت کسالت بار خارج کند.

همان طور که گفتم درک این دیدگاه برای بسیاری از افراد دشوار است. این موضوع مثل رفتار بوکسور های حرفه ای می ماند. آنها از کتک خوردن خوششان می آید! اگر مدتی تمرین نکنند و کتک نخورند، بدنشان درد می گیرد! اما درک چنین موضوعی برای افراد دیگر بسیار سخت است.

افراد موفق روحیه مبارزه طلب و جنگجویی دارند و از پیدا شدن یک رقیب گردن کلفت خوشحال می شوند.

افرادی عادی همانطور که نمی توانند بفهند چرا یک بوکسور کتک خوردن را دوست دارد، نمی توانند درک کند که یک فرد موفق چگونه می تواند با پیدا شدن یک رقیب قدرتمند خوشحال باشد. آنها این روحیه مبارزه طلبی را درک نمی کنند.

 

تا به اینجا ۷ مورد از ویژگی های اصلی افراد موفق را بررسی کردیم. امیدواریم که از آنها نهایت استفاده را  در زندگی بکنید. در قسمت های دوم وسوم این سری از مطالب بقیه تفاوت های افراد موفق با افراد معمولی را با شما در میان می گذاریم.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.